Ekrany dotykowe, polecenia głosowe i przetwarzanie mowy na tekst może rozwijać się bardzo szybko, ale jeśli masz do zrobienia poważne zadanie większość osób wciąż wraca do skromnej klawiatury. Wcale to nie oznacza, że jest to najprostsza opcja ponieważ wymaga ona sporej ilości ćwiczeń, żeby palce nadążały za myślami. Jak więc można pisać szybciej? Przyspieszenie tempa pisania sprowadza się do dobrej techniki i ćwiczeń. Mamy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci śmigać po klawiaturze z prędkością światła. Wszystko czego potrzebujesz to odrobina cierpliwości i poświęcenia.
Sprawdź jak szybko piszesz
Zanim osiągniesz mistrzostwo warto sprawdzić na jakim poziomie zaawansowania znajdujesz się teraz. Najprostszym sposobem na to jest test szybkości online. Dostępnych jest wiele stron, ale zanim wybierzesz jedną i przeprowadzisz test, sprawdź czy obsługuje polskie znaki. Sam test zazwyczaj polega na przepisaniu fragmentu tekstu na czas. Na niektórych stronach można zdefiniować długość tekstu i czas pisania. W wynikach po teście zazwyczaj znajdują się: ilość błędów, ilość znaków na minutę i ilość słów na minutę. Zapisz ten wynik, aby móc go porównać w przyszłości.
Używaj wszystkich palców
Pisanie jednym lub dwoma palcami nie jest niespotykane u ludzi, ale jeśli chcesz naprawdę przyspieszyć musisz zaangażować całą 10-tkę. Na początku może się to wydawać niewygodne, trochę oszałamiające i może sprawić, że będziesz pisać wolniej. Wytrwałość gra tutaj dużą rolę, tak jak z każdą nową umiejętnością potrzeba czasu do wykształcenia odpowiednich odruchów. Po kilku tygodniach Twoje palce same będą wiedzieć co robić bez Twojego świadomego udziału.
Kluczowe jest zmniejszenie ilości ruchów, które wykonują dłonie. Prawdopodobnie gdy zaczniesz korzystać z tej techniki będzie Cię kusić do poruszania dłoni po całej klawiaturze. Zwiększa to niestety szanse na to, że wciśniesz zły klawisz. Dobre nawyki warto budować od początku, dlatego spójrz teraz na swoja klawiaturę i poszukaj klawiszy F i J. Te klawisze mają małe podłużne wypustki, które zaznaczają miejsce gdzie powinny być palce wskazujące kiedy zaczynasz pisać. Pozostałe palce lewej dłoni powinny być na klawiszach D, S, A a palce prawej dłonie na klawiszach K, L, ;. To jest standardowy układ dłoni dla pisania na klawiaturze.
Ćwiczenia online
Uzbrojeni w nowy układ dłoni czas na aktualne ćwiczenia. W internecie dostępnych jest wiele stron oferujących ćwiczenia pisania. Od prostych składających się z wpisywania kilku liter do bardzo zaawansowanych, w których trzeba przepisywać skomplikowane teksty. Podstawowe kursy zapoznają użytkownika z układem klawiatury oraz trenują wprowadzanie znaków odpowiednim palcem odpowiedniej dłoni. Następnie dochodzą wielkie litery, liczby, interpunkcja i znaki specjalne.
Patrz na ekran
Ostatecznym celem tych wszystkich ćwiczeń jest pisanie bez konieczności spoglądania na klawiaturę w poszukiwaniu odpowiednich znaków. To może wydawać się niemożliwe kiedy zaczynasz, ale jeśli przetrwasz wszystkie ćwiczenia i będziesz pamiętać o odpowiednim układzie dłoni to stanie się to rzeczywistością (w ciągu miesiąca lub dwóch). Bardzo ciekawym ćwiczeniem jest pisanie na ślepo. Zamknij oczy i napisz krótką historię. Początkowo to będzie prawdziwy bałagan ale tego można się spodziewać. Jak to mawiają najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu, drugi najlepszy czas jest teraz. Zacznij stosować te techniki już dziś, a za kilka tygodni (nie lat) i Ty będziesz prawdziwym mistrzem klawiatury.
Najnowsze komentarze