Chłodzenie procesora różnią się pod względem wydajności, jednak żaden radiator nie może działać poprawnie bez pasty termoprzewodzącej. Niezależnie od tego czy budujesz komputer od podstaw, wymieniasz procesor czy chłodzenie musisz nałożyć nową dawkę pasty termoprzewodzącej na procesor. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom nakładania nowej pasty, a także sposobom na usunięcie starej.
Znaczenie pasty termoprzewodzącej
Pasta termoprzewodząca jest kluczowa w odpowiednim odprowadzania ciepła z kości procesora. Jeśli jest jej zbyt mało lub jest nierówno rozłożona, może się zdarzyć, że część rdzeni procesora osiągnie wyższe temperatury niż reszta. W przeciwnej sytuacji, jeśli pasta jest za dużo pojawia się ryzyko powstawania bąbelków powietrza pomiędzy procesorem a radiatorem, które mogą powodować punktowe zwiększenie temperatury.
Dotychczas wierzono, że metoda “smarowania” prowadziła do najmniejszych temperatur procesora. Jednak nierówna budowa radiatorów oraz IHS procesora (Zintegrowany Rozpraszacz Ciepła, metalowa część na górze kostki procesora) sprawia, że powstają mikroskopijne przerwy, które zmniejszają odprowadzanie ciepła. Oczywiście nie jest to najgorsza metoda, a wykonana prawidłowo może prowadzić do świetnych wyników.
Kolejne popularne metody nakładania pasty termoprzewodzącej to bardzo wymyślne kształty np. ziarno grochu, kształt “X”, Kształt “+”, pojedyncza, podwójna lub nawet potrójna linia i inne. Skupimy się na 3 najpopularniejszych tj. ziarno grochu, pojedyncza linia i kształt “X”. Każde z nich oferuje inne możliwości. Jednak zanim przystąpimy do nakładania pasty na początek trzeba usunąć starą.
Jak usunąć pastę termoprzewodzącą?
Jeśli dopiero budujesz nowy komputer, z częściami prosto z salonu to możesz pominąć ten krok ponieważ na Twoim procesorze nie powinno być żadnych pozostałości pasty. Jednak jeśli wymieniasz pastę termoprzewodzącą musisz najpierw usunąć starą. Na początek usuń chłodzenie procesora i wyczyść z niego i procesora nadmiar pasty za pomocą papierowego ręcznika lub ściereczki. Pozostałości pasty należy usunąć z pomocą specjalnego środka do usuwania pasty, alkoholu izopropylowego, spirytusu salicylowego lub zmywacza do paznokci (ważne aby zmywacz był bez dodatków nawilżających i pielęgnacyjnych) i kawałka szmatki lub papierowych ręczników. Wystarczy mała odrobina płynu do wyczyszczenia pozostałości zaschniętej pasty – kropla lub dwie.
Metody nakładania pasty termoprzewodzącej
„Ziarno”
Okrągły i kolisty kształt prowadzi do bardziej równomiernego rozłożenia pasty i mniejszej ilości bąbelków powietrza. Jednak niełatwo jest wyczuć ile pasty jest tak naprawdę potrzebne. Jedne źródła twierdzą, że kropka wielkości ziarna ryżu wystarczy, inne twierdzą, że ziarno grochu jest odpowiednie. Ostatecznie aplikacja w kształcie ziarna często nie pokrywa IHS w całości czego rezultatem są podwyższone temperatury w niektórych rdzeniach. Niestety nałożenie większej ilości pasty nie zawsze rozwiązuje ten problem, ponieważ przy nadmiarze może ona wyciec. Jest to dobra metoda dla początkujących, oferująca niezłe krycie i minimalną ilość uwięzionego powietrza.
„Pojedyncza linia”
Metoda pojedynczej linii jest popularniejsza w procesorach Intel, które są delikatnie bardziej prostokątne niż AMD. Linia podobnie jak metoda ziarna zapewnia małą ilość uwięzionych bąbelków powietrza i całkiem niezłe krycie. Nie zapewnia jednak całkowitego krycia, nawet przy większej ilości pasty, dlatego niektóre partie procesora mogą się odrobinę niepotrzebnie przegrzewać.
Kształt “X”
Jest to bardzo popularna metoda nakładania pasty termoprzewodzącej, która oferuje bardzo dobre, całkowite pokrycie procesora. Jest to metoda najbardziej zbliżona do “rozsmarowania” jednak bez ryzyka powstania dużej ilości bąbelków powietrza. Jest ich jednak więcej niż w metodzie “ziarno” i “pojedyncza linia”. Kształt „X” to polecany sposób aplikacji pasty ze względu na prostotę i dobre, bliskie całkowitemu pokrycie.
Podsumowanie
Niezależnie, którą metodę wybierzesz zwróć uwagę na fakt, że według naszych testów różnice pomiędzy różnymi aplikacjami wynosiły zaledwie od 0,5°C do 3°C więc są to wartości prawie niezauważalne. Dużo ważniejsze od sposobu aplikacji jest jakość pasty, konsystencja i sama jej obecność. Pasty termoprzewodzące wysokiej klasy potrafią obniżyć temperaturę procesora nawet o kilkanaście stopni. Pasta z czasem wysycha i traci swoje właściwości przewodnictwa cieplnego, dlatego zaleca się wymianę pasty przynajmniej raz na rok.
Zadaniem pasty jest wypełnienie nierówności pomiędzy radiatorem i procesorem. Wyschnięta i pokruszona warstwa pasty przestaje być termoprzewodnikiem, a staje się termoizolatorem utrudniającym odprowadzanie ciepła z układu na radiator. Poza tym należy uważać, żeby nie zanieczyścić pastą np. złącz pamięci RAM, czy innych elementów płyty. Dlatego nie ma sensu nakładać zbyt grubej warstwy pasty. Wyschniętą pastę łatwiej się usuwa, jeśli się ją podgrzeje do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Dobrym narzędziem do tego celu jest szczoteczka do zębów o twardym włosiu.