Czym jest ping?

Jeśli doskwierają ci lagi w grach online – pojawiający się i znikający przeciwnicy, ogromne opóźnienia reakcji – prawdopodobnie masz za wysoki ping. Ping jest miarą szybkości połączenia, a dokładnie czasu odpowiedzi połączenia internetowego. Wiele osób zakłada, że szybkie i responsywne połączenie internetowe zależy jedynie od wysokich wartości Download/Upload, jednak chodzi o coś więcej niż to. Jeśli masz ping 200 ms to jest to czas jaki Twój komputer potrzebuje aby odpowiedzieć na zapytanie innego komputera. Naturalnie więc należy dążyć do jak najniższego pingu. Niewielkie opóźnienia są szczególnie ważne w grach online (zwłaszcza w strzelankach i grach drużynowych np. CS:GO, League of Legends lub Overwatch), gdzie szybka reakcja jest wszystkim.

Jak zmierzyć ping?

Speedtest.net to najpopularniejsze narzędzie do mierzenia prędkości internetu i jego czasu reakcji. Wynik poniżej 20 ms można uznać jako znakomity, 21-40 ms wciąż jest bardzo dobry, jednak wynik powyżej 150 ms jest już daleki od ideału. Nawet najdroższy i najszybszy zestaw komputerowy w połączeniu z dużymi opóźnieniami działa na naszą niekorzyść w grach online. Takie połączenie może być frustrujące nie tylko dla nas ale również dla członków naszej drużyny lub nawet przeciwników. W niektórych grach osoby z wysokim pingiem zachowują się jak duchy – nie można ich trafić ponieważ przeskakują z jednego miejsca na drugie. Niestety działa to w obie strony, przeciwnicy również się tak zachowują z naszego punktu widzenia.

Jak skutecznie zmniejszyć ping?

Nie istnieje jeden magiczny sposób aby zmniejszyć ping, jest to raczej droga małych kroków pełna prób i błędów. Oczywiście zanim w ogóle rozpoczniemy jakiekolwiek zmiany warto sprawdzić, czy zwykły restart modemu nie wystarczy do rozwiązania problemu.

Pierwszym i najprostszym krokiem jest zamknięcie wszystkich aplikacji korzystających z internetu. Możliwe, że w tle jest jakieś aktywne pobieranie, lub program się aktualizuje zabierając cenne łącze. Innym problemem mogą być pozostali domownicy lub współlokatorzy, którzy korzystają z wymagających aplikacji lub stron takich jak Skype, Netflix lub Twitch.tv. Im więcej urządzeń jest podłączonych do sieci tym większe opóźnienia.

Jeśli wciąż doświadczasz wysokiego pingu przenieść laptopa bliżej routera. Idealnym rozwiązaniem jest podłączenie komputera kablem bezpośrednio do routera, dzięki temu nie musimy przejmować się słabym sygnałem Wi-Fi, który może wpływać na internet. Warto również sprawdzić połączenie pomiędzy routerem a ścianą ponieważ zdarza się, że z czasem  stają się luźne,

Kolejnym dobrym pomysłem będzie wymiana routera na nowy zwłaszcza jeśli korzystamy ze sprzętu dostarczonego przez dostawcę internetu. Zmiana urządzenia na lepszy może pomóc poprawić prędkość internetu, zasięg i jego responsywność. Ostatecznym rozwiązaniem staje się rozmowa telefoniczna z dostawcą internetu. Pracownicy obsługi klienta lub serwisu są w stanie wykryć i naprawić zdalnie potencjalne problemy z prędkością połączenia.

Podczas grania online – jeśli jest możliwość – warto wybrać serwer znajdujący się najbliżej naszej lokalizacji. Amerykański serwer może być bardziej zaludniony, ale również oferuje ping na poziomie 200 ms. Z drugiej strony może być dostępny Europejski serwer z niewiele mniejszą ilością osób i pingiem jedynie 30 ms.

Dla osób, które chcą mieć zawsze najlepsze osiągi są dostępne bardzo drogie opcje gamingowych routerów i kart sieciowych. Każde z nich może oferować poprawę wyników, jednak nigdy nie jest to w 100% pewne i wiążę się z niemałymi kosztami. Warto przyjrzeć się danym technicznym takiego sprzętu i licznym opiniom przed zakupem.

Jeśli korzystasz z VPN lub innej formy anonimowego proxy do filtrowania połączeń, warto wyłączyć je przed rozpoczęciem rozgrywki. VPN może i ukryje Twój ruch w internecie, ale jest również dużo wolniejszy niż aktualna szybkość połączenia z internetem.

Niski ping może być również spowodowany infekcją komputera, jeśli zwykłe przeskanowanie komputera nie pomoże, warto wtedy wezwać specjalistę, który skutecznie usunie wszelkie wirusy – Serwis komputerowy