Dishonored to rezultat wspólnej pracy studia Arkane oraz Bethesda i należy do niezbyt popularnego gatunku skradanek. Duży nacisk postawiono na wolność wyboru, a podjęte przez nas decyzje bezpośrednio wpływają na zakończenie gry. Możemy wyciąć wszystkich przeciwników na swojej drodze, co wcale nie jest łatwe ponieważ nasz bohater nie jest przesadnie silny lub możemy przejść przez całą grę niezauważenie, co również nie jest proste.

Uniwersum gry Dishonored

Gra osadzona jest w świecie steampunkowym okraszonym odrobiną czarnej magii. Główną siłą napędową rynku i źródłem energii wszelkich urządzeń jest tłuszcz pozyskiwany z wielorybów. Klimat ery wiktoriańskiej i wybuchu przemysłowego wzbogacony został mroczną atmosferą, polityką i ciemnymi kolorami. Miasto Dunwall, w którym toczy się gra jest nękane przez szczurzą plagę – chorobę przenoszoną przez agresywne i szybko rozmnażające się gryzonie, która zmienia ludzi w agresywne, bezmyślne zombi. Wraz ze wzrostem pozostawionych przez nas martwych ciał rośnie również ilość chorych i szczurów. Nasze moralne poczynania śledzone są za pomocą niezbyt przejrzystego wskaźnika nazwanego Chaos. Wysoki Chaos osiągniemy mordując wszystkich, którzy staną na naszej drodze, z kolei niski Chaos uzyskają gracze, którzy przejdą grę nie zabijając nikogo.

Historia Dishonored

Dishonored

 

Po kilku pierwszych minutach rozgrywki tytuł Dishonored – zhańbiony staje się jasny. Główny bohater Corvo Attano jest osobistym ochroniarzem rodziny cesarskiej i na polecenie cesarzowej został wysłany na pobliskie wyspy w poszukiwaniu pomocy w walce z szczurzą plagą. Po powrocie podczas naszego raportu cesarzowa zostaje zaatakowana przez nieznanych zabójców i nieuchronnie ginie. Jej córka, jedyny świadek i następczyni tronu, zostaje porwana, a nas zatrzymują strażnicy. Wszystkie dowody wskazują na głównego bohatera, zostaje on wtrącony do lochu i skazany na śmierć. Prawdziwa rozgrywka rozpoczyna się właśnie od ucieczki z więzienia, gdzie nieznajomy “przyjaciel” pomaga nam w ucieczce. Od nas tylko zależy czy Corvo wyruszy na poszukiwanie sprawiedliwości czy zemsty.

blank

Rozgrywka

Gra jak przystało na skradankę oferuje nam wiele narzędzi i dróg do osiągnięcia celu. W naszym arsenale znajdziemy kuszę z normalnymi, wybuchającymi i usypiającymi bełtami, niezawodny pistolet, miecz, granaty odłamkowe, pułapki, eliksiry i inne. Ponadto po wstępie do naszej dyspozycji trafia również czarna magia, a więc: teleportacja, spowolnienie i zatrzymanie czasu, kontrola szczurów i ludzi itd. Aby odblokować nowe umiejętności musimy odszukać na mapie specjalne runy. W grze dostępne są zadania poboczne, które zazwyczaj trzeba znaleźć ponieważ część jest wspomniana w dzienniku, ale część jest tylko wspomniana na koniec misji. Dodatkowo każda misja główna ma rozwiązanie alternatywne w zależności, którą drogę (sprawiedliwości czy śmierci) wybierzemy.

Dishonored i DLC

Podstawka nie należy do najdłuższych gier i nawet osobom, które będą chciały znaleźć wszystkie runy i kościane amulety gra nie powinna zająć więcej niż 30-35 godzin. Dodatkowe 10-15 godzin rozgrywki wnoszą 2 DLC: The Knife of Dunwall oraz The Brigmore Witches. Oba dodatki skupiają się na losach głównego antagonisty Corvo Attano, jego ostatniej misji i zadośćuczynieniu.

W razie jakichkolwiek problemów z komputerem osobistym skontaktuj się z nami: Kontakt, a my zaoferujemy Ci profesjonalne doradztwo i błyskawiczne rozwiązanie wszelkich problemów ze sprzętem PC.