Sklepy internetowe z roku na rok stają się preferowanym miejscem zakupu produktów. Przyczynia się do tego wygoda zakupów online – sklepy internetowe są otwarte całą dobę, zazwyczaj mają niższą cenę niż sklepu stacjonarne oraz oferują dostęp do produktów z zagranicy, których nie ma w sklepach stacjonarnych. Niestety nie wszyscy sprzedawcy są godni zaufania i tylko czekają na naiwnych klientów, którzy przekażą im swoje pieniądze. Należy na to zwrócić uwagę zwłaszcza w okresie przedświątecznym gdy dopada nas zakupowa gorączka. Nie ma jednak co panikować, wystarczy jedynie trzymać się kilku prostych zasad, aby uchronić się przed oszustami czyhającymi na nasze ciężko zarobione pieniądze.
5 zasad internetowych zakupów
I. Bezpieczny komputer i połączenie
Zanim opanuje Cię zakupowa gorączka sprawdź czy Twój komputer jest zabezpieczony przeciw przeróżnym wirusom, atakom i trojanom. Jest to niezwykle podstawowa sprawa, a jednak wielu Polaków wciąż nie chroni swojego komputera. Zawsze używaj bezpiecznego połączenia, czyli nie tylko “https”, ale również nie korzystanie z sieci publicznych np. w McDonaldzie, w restauracjach i innych miejscach z ogólnodostępnym Wi-Fi. Osoby z odpowiednim oprogramowaniem mogą zebrać Twoje dane logowania do konta i w krótkim czasie wyczyścić konto bankowe ze wszystkich dostępnych środków. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój komputer jest bezpieczny po prostu nas wezwij.
II. Reputacja sprzedawcy
Sklep o którym nigdy wcześniej nie słyszeliście powinien wzbudzić pewne podejrzenia. Na rynku jest wiele znanych sklepów internetowych, które mają już wyrobioną opinię jako sklepy godne zaufania i właśnie tam najlepiej robić zakupy. Zdarza się jednak, że nie mają oni tego czego akurat szukamy. Jeśli trafiliśmy na jakiś nowy sklep internetowy to przed zakupem należy sprawdzić jego opinię. Jest wiele portali, które to umożliwiają jak Ceneo i Opineo, jednak całkiem nowe sklepy mogą się tam nie pojawić. Dlatego warto sprawdzić kilka kluczowych szczegółów, które wyróżniają prawdziwy sklep od oszustów. Po pierwsze pełny adres fizyczny sklepu, nie tylko e-mail lub kod pocztowy. Najlepiej jeśli sklep oferuje możliwość odbioru osobistego. Ponadto sprawdź jakie informacje są potrzebne do finalizacji zakupów. Z pewnością pesel, dane bankowe, seria dowodu czy prawa jazdy są zbędne podczas kupna elektrycznej szczoteczki do zębów.
III. Sceptyczne podejście do promocji
Zdarza się, że niektóre sklepy oferują niesamowite promocje, które normalnie nie miałyby miejsca. Oprócz wyjątkowych dni w roku takich jak Black Friday w Ameryce lub wyprzedaże poświąteczne w Polsce zazwyczaj takie promocje mają jakiś haczyk. Często są to produkty ze zwrotów, powystawowe, po naprawach. Informacje o tym zazwyczaj są umieszczone w opisie – zazwyczaj małym druczkiem. Jeśli już zakupiliśmy produkt i trafi on w nasze ręce to warto upewnić się, że nie jest to podobnie wyglądający produkt innej, tańszej marki. Najczęściej spotykaną techniką stosowaną przez sprzedawców nie tylko internetowych jest obniżanie cen od ceny początkowej, która obowiązywała po premierze produktu a nie od aktualnej ceny produktu. Stąd biorą się obniżki o setki jeśli nie tysiące złotych.
IV. Koszt i czas dostawy
Niektórzy sprzedawcy próbują naciągnąć klienta bardzo niską ceną towarów po czym okazuje się, że koszt dostawy jest dużo większy niż się tego spodziewaliśmy. Może to zmienić niezwykłą promocję w kosztowną pomyłkę. Dodatkowo warto sprawdzić ile wynosi czas dostawy. Wiele sklepów internetowych nie posiada własnego magazynu a produkty wysyłane są prosto do producenta. Proces realizacji zamówienia i pośredniczenia w tym może wydłużyć czas dostawy zakupionych produktów. Często również produkty są zamawiane prosto z Chin przez co cena jest atrakcyjna, ale na zamówienie możemy czekać od dwóch tygodni do nawet kilku miesięcy.
V. Tylko zaufane sposoby płatności
Najpopularniejsze metody płatności za zakupione produkty w internecie to głównie płatność kartą, płatność przez pośredników (PayU, Przelewy24), BLIK oraz oczywiście standardowy przelew. Jest jeszcze paypal, ale jest rzadko spotykany w Polsce. Inne metody przelewania pieniędzy mogą być podejrzane. Płatność kartą wciąż nie jest tak popularna jak np w Ameryce, ale wciąż znajdują się fani tej metody. BLIK to polski system płatności, który zdobywa coraz większe zaufanie klientów i do tego jest bardzo prosty w obsłudze. Potwierdzenie płatności następuje poprzez wpisanie kodu, który jest generowany przez aplikację mobilną banku. Jeśli korzystamy z PayU i Przelewy24 zawsze sprawdzajmy czy w podsumowaniu i potwierdzeniu SMS są te same dane, które powinny być ponieważ zainfekowany wirusami komputer czy telefon może przechwycić i zmienić te dane.
Najnowsze komentarze