Zintegrowana karta dźwiękowa dostępna jest na niemal każdej płycie głównej. Dzięki temu bez dodatkowych kosztów każdy ma możliwość podłączenia głośników do komputera. Są jednak takie osoby, które od dźwięku wymagając głębszych doznać i decydują się na zewnętrzną kartę dźwiękową. Są też osoby bez wyjścia – nie posiadające na płycie główej zintegrowanej karty dźwiękowej – jest to spora rzadkość, aby producent płyty głównej nie dodawał domyślnie karty dźwiękowej. Jak właściwie zabrać się za wybór odpowiedniej karty dźwiękowej, która będzie dopasowana do Naszych potrzeb? Co możemy zyskać montując taką kartę dźwiękową w Naszym zestawie komputerowym? Na to pytanie odpowiemy poniżej.
Lepsza jakość = odpowiednie głośniki + karta dźwiękowa
Zintegrowana karta dźwiękowa wystarcza w przypadku zwykłego użytkowania. Są jednak osoby, które lubują się w nadzwyczajnych wrażeniach jakie dać im może dźwięk, jego jakość i przestrzenność. Takie wrażenia może zapewnić jedynie odpowiednia karta dźwiękowa, która podłączona jest do wysokiej jakości głośników. Należy pamiętać, że sama karta dźwiękowa niczego nie poprawi bądź poprawi naprawdę niewiele. W gruncie rzeczy należy także zadbać o odpowiednie głośniki, które przetworzą dźwięk odebrany z karty dźwiękowej.
Dźwięk cyfrowy a analogowy
Domyślne karty dźwiękowe, czyli zintegrowane na płytach głównych w 99% przypadków obsługują jedynie dźwięk analogowy. Zazwyczaj podłączenie takich głośników odbywa się przez zastosowanie wejścia Jack 3,5mm zielonego koloru. Jest to standardowe wejście przygotowane na dźwięk stereo (kanały 2.0 lub 2.1). W przypadku wyboru większej ilości głośników możemy zastosować inne jack-i 3,5mm znajdujące się przy zielonym jack-u 3,5mm. Wówczas możemy otrzymać dźwięk przestrzenny, czyli dodatkowe głośniki (przedni central + tylne surround). Takie zastosowanie jednak przydaje się przy słuchaniu zwykłych utworów w formacie mp3 (średnio-jakościowy format). Jeżeli chcemy poznać wyjątkową barwę dźwięku jaką dać nam mogą świetne głośniki i dodatkowa karta dźwiękowa warto zainteresować się chociażby bezstratnym formatem FLAC, który oferuje niebywałe efekty dźwiękowe. Podobny dźwięk usłyszymy w wysokiej jakości filmach Blue-ray. W przypadku takiego zastosowania przydadzą się głośniki i karta dźwiękowa obsługujące skompresowaną transmisję DTS bądź Dolby Digital. Transmisja DTS jest bardziej skompresowana dlatego dla dźwięku jest bardziej wartościowa. Samo podłączenie odbywa się już przez porty cyfrowe, które przekazują znacznie większą dawkę dźwięku. Warto również zadbać o standardy obsługiwanego dźwięku. Szczególnie wartościowy jest tu THX. THX to certyfikat przyznawany głośnikom po spełnieniu pewnych standardów (np. przestrzenność dźwięku czy chociażby niezwykle istotny stosunek sygnału od szumu).
Najnowsze komentarze