Zakup komputera dla starszych osób może być przytłaczający. Twoim celem jako doradcy jest zaangażowanie ich w cały proces zakupu, przecież to oni będą z niego korzystać. Trzeba uwzględnić do czego komputer ma służyć – sprawdzenie poczty, przechowywanie i przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów, może jakieś gry online lub coś bardziej zaawansowanego jak edycja zdjęć lub wymagające gry. Dodatkowo ważna jest określenie jak duże mają doświadczenie z komputerem i czy swobodnie mogą się poruszać w środowisku Windows.

Rozważ potrzeby i doświadczenie użytkownika

Zanim kupisz komputer dla osoby starszej, zastanów się do czego będzie im potrzebny. Zapytaj wprost do czego teraz im służy, a jeśli to ich pierwszy komputer to do czego będą chcieli go wykorzystać. Dowiedz się też jaki jest ich poziom zaawansowania w obsłudze komputera. Przemyśl też ergonomię pracy oraz to gdzie będą z komputera korzystać. Dla większości osób starszych dużo lepszym wyborem jest komputer stacjonarny, bo jest wygodniejszy i można go łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. Jednak jeśli komputer miałby być używany w kilku pokojach albo np na działce to laptop jest dużo lepszym wyborem. Określenie tych czynników jest głównym wyznacznikiem ceny.

Podzespoły i budżet

Cena zależy od potrzeb. Zakładając podstawowe potrzeby jak: poczta, strony internetowe, oglądanie filmów i gry online w zupełności wystarczy sprzęt w miarę niedrogi.

Nazwa Laptop Komputer stacjonarny
Procesor dwurdzeniowy np Intel Atom, Intel Celeron lub trochę droższy Intel i3
czterordzeniowy np Intel Atom, Intel Pentium
Pamięć RAM minimum 4GB jeśli komputer ma starczyć na kilka lat
Karta graficzna zazwyczaj zintegrowana (jakakolwiek dedykowana będzie lepsza, ale też droższa) GeForce GT 1050 2GB lub ATI Radeon RX460 2GB w zupełności wystarczy
Dysk twardy 1TB HDD jest praktycznie standardem zarówno w laptopach jak i komputerach stacjonarnych
Ekran/Monitor 15,6 cali i rozdzielczość 1366×768 (warto szukać modeli o rozdzielczości FullHD 1920×1080 i matowej powłoce matrycy- poprawia to wygodę korzystania) monitor wielkości 20-24 cali o rozdzielczości FullHD i częstotliwości odświeżania 60Hz jest standardem (dodatkowym atutem są kąty widzenia na poziomie 170+ stopni)
Zasilacz   około 400W najlepiej z certyfikatem 80 Plus
Płyta główna   obsługująca dany model procesora, warto sprawdzić ilość gniazd na pamięć RAM, ilość portów oraz rozmiar płyty. Nie wolno oszczędzać na płycie głównej!
Obudowa   zależy od upodobań użytkownika
Chłodzenie procesora   wystarczy załączone do procesora, jednak czasami jest ono głośne, można dokupić inny
Peryferia   Mysz, Klawiatura, Głośniki, Drukarka wg upodobań

Komputer z takimi parametrami wystarczy do codziennych czynności i nie powinien przekraczać kwoty 2000 zł. Można oczywiście zainwestować więcej w miarę potrzeb użytkownika.

Zakup i przygotowanie komputera

Gdy wszystkie przygotowania są zakończone i razem wybraliście odpowiedni model, który będzie spełniał wszystkie wymagania przyszedł czas na zakup. Przed zakupem sprawdź ceny w kilku sklepach i nigdy nie przekraczaj ustalonego wcześniej budżetu. W przypadku sprzętu komputerowego 100 zł może zrobić dużą różnice, jednak po zwiększeniu budżetu kolejne 100 zł znowu poprawi jakość sprzętu. Po zakupie komputera nie zapomnij przygotować go dla seniora poprzez zakupienie i zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania i antywirusa. Bardzo ważne jest aby przez cały proces towarzyszyli nam przyszli użytkownicy komputera. Dzięki temu komputer nie stanie się tylko technologicznym gadżetem, a sprzętem, który sami wybrali i z którego będą korzystać podekscytowani.

Jeżeli masz problem z wyborem komputera dla seniora, to jesteśmy do Twojej dyspozycji. Z przyjemnością pomożemy wybrać Ci odpowiedni sprzęt. Zapraszamy do współpracy.