Zhakowanie kamery internetowej to prosty sposób dla ludzi bez skrupułów do podglądania Cię bez Twojej wiedzy. To może zabrzmieć jak teoria spiskowa, którą rozgłaszają ludzie w czapkach z folii aluminiowej, ale prawda jest taka, że Twój komputer może Cię obserwować. A dokładniej jakiś degenerat może używać Twojej kamery internetowej aby obserwować Twoją rodzinę. Posiadanie kamery, która jest cały czas podłączona do internetu może być niebezpieczne i w tym artykule przedstawimy praktyczne kroki aby zapobiegać nieprzyjemnym sytuacjom.

Zagrożenie jest realne

Kamery internetowe są bardzo powszechnymi i przydatnymi urządzeniami. Możliwość pozostania w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi na całym świecie to prawdziwy cud nowoczesnego świata. Niestety z wielka mocą łączy się wielka odpowiedzialność. Większość kamer jest podłączona do internetu co sprawia, że są łatwym łupem dla hakerów.

Przez kilka ostatnich lat było wiele przypadków szpiegowania kobiet przez kamery internetowe w komputerach PC i laptopach. Najgorsze jest fakt, że to nie jest już takie trudne. Oprogramowanie jest dostępne w mrocznych stronach internetu i pozwala ono na zdalne sterowanie sprzętem bez znajomości programowania. Parę lat temu dodatkowym wyznacznikiem przechwycenia kamery była czerwona dioda, która sugerowała nagrywanie, ale i na to znaleziono obejście. Na szczęście można się zabezpieczyć wykonując kilka prostych czynności.

Dostosowanie ustawień systemu

Jeśli nie korzystasz z kamery internetowej dobrą opcją jest wyłączenie kamery poprzez menedżera urządzeń systemu Windows. Aby to zrobić należy:

Otwórz Panel Sterowania -> Menedżar urządzeń -> wybierz kamerę i kliknij PPM -> Wyłącz urządzenie lub jeśli chcesz mieć pewność Odinstaluj urządzenie

Chociaż jest to dobre rozwiązanie, warto zauważyć że haker z większym doświadczeniem i dostępem nie będzie miał problemu włączyć lub zainstalować urządzenie ponownie. Na pewno odstraszy to nowicjuszy, ale nie jest to najlepsza metoda. Dodatkowo jeśli będziesz korzystać z kamery musisz ją ponownie zainstalować, co może być uciążliwe.

Odłączenie kamery

Jeśli używasz zewnętrznej kamery USB rozwiązanie jest naprawdę proste. Jeśli nie korzystasz z kamery po prostu ją odłącz, blokując tym samym możliwość przejęcia nad nią kontroli.

Zakrycie kamery

Niezależnie jak sprytne będzie oprogramowanie w dzisiejszych czasach, nic nie poradzi jeśli soczewka będzie zakryta. Właśnie dlatego najbardziej zaawansowani użytkownicy stosują najnowszą technologię zakrycia kamery kawałkiem taśmy. Dużym plusem tej metody jest to, że taśmę możesz ściągnąć kiedy tylko chcesz i kiedy ją znów przykleisz Twoja prywatność będzie bezpieczna. Pamiętaj jednak, żeby nie używać taśmy z silnym klejem bo może on pozostawiać ślady na komputerze. Najlepiej nadaje się klejąca strona karteczek samoprzylepnych lub kawałek taśmy izolacyjnej. Dodatkowo możesz też zakleić mikrofon aby zapobiec podsłuchiwaniu.