Zakup komputera w sklepach stacjonarnych wiąże się z dużym wydatkiem, który niekoniecznie przekłada się na jakość nowego sprzętu. Wiele osób z tego powodu decyduje się na złożenie komputera w oparciu o wszystkie potrzebne do tego podzespoły. Taka inwestycja okazuje się być znacznie tańsza i korzystniejsza, w praktyce pozwala zaoszczędzić do 30% na sprzęcie komputerowym bądź przy zaplanowanym budżecie na komputer zakupić znacznie lepszy zestaw. Decydując się na samodzielne złożenie komputera potrzebna jest jednak wiedza, która pozwoli złożyć komputer i zabezpieczy Nas przed ewentualnym uszkodzeniem podzespołów, bez niej chęć zaoszczędzenia kilkuset złotych może przysporzyć wiele problemów, które w praktyce okażą się znacznie droższe i zupełnie nie opłacalne. Chętnie pomożemy Ci w złożeniu Twojego komputera, zadzwoń do naszego informatyka i umów się na spotkanie.
Krok I – Określ budżet i dostosuj komputer do swoich potrzeb
Na początku warto zadbać o plan, w którym określimy do czego potrzebny będzie Nasz komputer i na jaki wydatek możemy sobie pozwolić. To właśnie ten plan pozwoli dobrać wszystkie podzespoły tak aby odpowiadały Naszym komputerowym działaniom. Komputer bardziej nastawiony na granie z pewnością będzie wymagał czegoś lepszego niż zintegrowana karta graficzna GPU na procesorze. Komputer nastawiony na pracę biurową nie będzie w ogóle potrzebował takiej karty i procesor wraz z GPU w zupełności wystarczy. Z założenia komputer biurowy będzie tańszy niż ten przeznaczony do gier. Jeżeli jednak chcemy jedynie od czasu do czasu pograć w gry zintegrowana karta graficzna z procesora spokojnie wystarczy – o ile nie będą to nowe gry, które wymagają już od komputera nieco więcej wydajności.
Krok II – Wybierz procesor i płytę główną z obsługą DDR4
Procesor i płyta główna są ze sobą bardzo związane i bezpośrednio od siebie uzależnione. Wynika to z tego, że każdy procesor przystosowany jest do innej płyty głównej i dlatego należy przy tym zważać na tak zwane gniazdo procesora, które musi na płycie głównej odpowiadać z modelem wybranym przez Nas. Przy wyborze procesora warto wejść na ranking procesorów. Po wybraniu procesora i sprawdzeniu jego gniazda wybieramy płytę główną. To ona będzie matką łączącą wszystkie inne podzespoły ze sobą. Odpowiednie standardy bez dodatkowych kosztów mogą poprawić wydajność. Szczególnie istotny jest wybór płyty głównej obsługującej pamięć RAM w standardzie DDR4. Dzięki temu pamięć RAM na jaką się zdecydujemy za praktycznie podobne pieniądze będzie znacznie szybsza. Komputer dla gracza warto wyposażyć w płytę główną OC (overclocking – podkręcanie podzespołów) bądź gamming (płyta dla gracza), które posiadają wiele udogodnień.
Krok III – Wybieramy pamięć RAM
Po wyborze procesora i płyty głównej jest już tylko z górki. Wybór pamięci RAM to proste zadanie. Jedyne co musimy wiedzieć to jaki rodzaj pamięci RAM obsługuje Nasza płyta główna i procesor. Zalecana jest tu obsługa najszybszych pamięci RAM DDR4. Warto również sprawdzić na jakiej częstotliwości domyślnie pracuje procesor z pamięcią RAM. W przypadku DDR4 może to być np. 2133 MHz, 2400 MHz, bądź więcej.
Krok IV – Wybieramy obudowę, zasilacz i dysk twardy
Wybór tych ostatnich podzespołów to już sama przyjemność. Warto przy tym pamiętać o kilku elementach, które z pewnością okażą się przydatne i proste do ogarnięcia.
Obudowa i zasilacz
Bardzo dobrym pomysłem jest zakup zestawu obudowy i zasilacza. Taki zakup przeważnie okazuje się znacznie tańszy. Możemy także kupić obudowę i zasilacz osobno. Niezależnie od decyzji należy wcześniej ustalić jaki rodzaj (rozmiar) obudowy będziemy zamawiać. Standardowa obudowa do komputera PC to Middle Tower jednak możemy wybrać także inne rozmiary. W przypadku karty graficznej należy wcześniej sprawdzić jej długość aby dopasować ją do rozmiaru obudowy. W innym przypadku karta graficzna może się po prostu do obudowy nie zmieścić. W przypadku wyboru zasilacza należy dopasować go do potencjalnego zużycia mocy naszego sprzętu komputerowego. Jeżeli decydujemy się na komputer biurowy z procesorem Intel (zintegrowana karta graficzna) spokojnie wystarczy zasilacz 400-500W. W przypadku np. procesora AMD (z reguły więcej zużywa prądu) i dodatkowej karty graficznej średniej półki zasilacz powinien mieć 500-600W. Te wydajniejsze komputery z wydajnymi kartami graficznymi warto uzbroić w zasilacze nawet 800W.
Dysk twardy
W przypadku dysków twardych mamy dyski HDD (hard disk drive) oraz SSD (solid-state drive). HDD to dyski starej generacji, które są znacznie wolniejsze niż dyski SSD jednak dużo tańsze. Dyski SSD to prawdziwa torpeda nie mająca sobie równych. Dyski SSD są jednak niestety drogie i często nieopłacalne do kupienia przy kalkulacji. Wiele osób decyduje się na zakup małej pojemności dysku SSD na rozruch systemu i najważniejsze programy, a dodatkowo montuje duży dysk HDD do zapisu reszty danych. To rozwiązanie jest bardzo korzystne ponieważ nie naraża Nas na duże inwestycje, a gwarantuje szybki rozruch systemu i najważniejszych dla Nas programów czy gier.
Najnowsze komentarze