Wybór systemu operacyjnego najczęściej spotykany jest wtedy gdy sami decydujemy się na złożenie komputera. Zdarzają się także sytuacje, że kupujemy nowy sprzęt bez oprogramowania. Możliwa jest także sytuacja, że po prostu należy sformatować komputer bądź po prostu go odświeżyć. Wówczas serwis komputerowy z instalacją nowego systemu operacyjnego to konieczność do poprawnego funkcjonowania. Możemy go wykonać samodzielnie bądź z pomocą doświadczonych informatyków. Poniżej prezentujemy jaki system operacyjny wybrać aby maksymalnie dostosować go do własnych potrzeb.

Wybór oprogramowania operacyjnego

Systemów operacyjnych jest bardzo wiele i każdy z nich różni się od siebie znaczącą funkcjonalnością, a nawet sprawnością działania. Na początku powinniśmy zastanowić się na czym najbardziej nam zależy, a następnie na podstawie naszych preferencji dostosować oprogramowanie do naszych potrzeb. W zasadzie powinniśmy brać pod uwagę w przypadku wyboru systemu operacyjnego 4 środowiska: WINDOWS, LINUX, CHROME OS i MAC OS.

System operacyjny Windows

System operacyjny Windows to najbardziej popularne oprogramowanie w Polsce i na świecie. Znajdziemy go w większości domach, a każdy z Nas powinien znać środowisko Windows bardzo dobrze. Dzięki zasięgowi jaki osiągnął producent systemu Windows – firma Microsoft – możemy mieć pewność, że każdy program czy gra będzie poprawnie działać na komputerach z  systemem Windows. Do wyboru mamy wiele wersji Windows. Na uwagę zasługują tutaj trzy ostatnie wersje: Windows 7, Windows 8.1 (po aktualizacji 8.0) oraz najnowszy Windows 10. Warto używać nowej wersji – Windows 10 ponieważ jest ona aktualizowana na bieżąco i posiada najlepsze zabezpieczenia. Windows 10 pochwalić się może także nowoczesnymi rozwiązaniami optymalizacyjnymi czy sterownikiem DirectX 12 – dzięki czemu każdy gracz będzie mógł liczyć na maksymalne osiągi.

System operacyjny Linux

System operacyjny Linux to oprogramowanie, które zalecane jest dla zaawansowanych użytkowników. Linux umożliwia bardzo zaawansowaną konfigurację praktycznie każdego elementu systemu. Szczególnie przydatna jest tu konsola tekstowa, która posiada bardzo szeroką funkcjonalność. To na jądrze Linux tworzone jest wiele innych systemów operacyjnych. System Linux jest także w pełni darmowy, a sam proces tworzenia należy do użytkowników na całym świecie.

System operacyjny Chrome OS

W Polsce system Chrome OS jest mało popularny jednak w stanach zjednoczonych zbliża się on rozpoznawalnością do oprogramowania Windows. Jest to nowe środowisko pochodzące od firmy GOOGLE (producent systemu Android na telefon) dlatego należy dać oprogramowaniu Chrome OS trochę czasu zanim dotrze na wszystkie rynki świata. To co trzeba przyznać temu oprogramowaniu to niezwykle duża szybkość działania i wydajność komputera nawet na bardzo słabych podzespołach. To wielki atut dla Chrome OS w przypadku prac biurowych czy szkolnych. Dzięki takiej funkcjonalności laptopy Chrome OS są znacznie tańsze niż konkurencyjne produkty.

System operacyjny MAC OS

System operacyjny MAC OS to środowisko pochodzące z firmy Apple (dobrze znane telefony iPhone), które cechuje niezwykle atrakcyjny wizualnie design. System po załadowaniu prezentuje się naprawdę świetnie, a same komputery posiadają bardzo zgrabną linię. MAC OS jeszcze kilka lat temu robił furorę na światowym rynku. Na ten moment zapał do tego oprogramowania coraz bardziej wygasa.