Czy Twój komputer widocznie zwolnił? Dyszy, syczy i trzeszczy próbując za Tobą nadążyć? Nie ma nic bardziej frustrującego niż powolny komputer, zwłaszcza jeśli nie powinien być. Zanim wydasz setki lub nawet tysiące złotych na nowy sprzęt komputerowy sprawdź czy te kilka prostych kroków nie pozwoli Twojemu komputerowi znów stanąć na nogi.

Zadbaj o swój system już teraz

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić zanim będziemy wprowadzać jakiekolwiek poważne zmiany na komputerze jest kopia zapasowa i punkt przywracania systemu. Najlepiej jest stworzyć obraz całego systemu, ale potrafi on zajmować kilkadziesiąt GB lub więcej. O ile programy można ponownie pobrać z internetu lub zainstalować z płyty to zdjęcia, filmy i zapiski z gier już nie, dlatego warto skopiować te pliki na zewnętrzny nośnik.

Najlepiej nadają się do tego zewnętrzne dyski o pojemności równej lub większej niż w dysku zainstalowanym w komputerze. Jeśli boisz się uszkodzenia zewnętrznego dysku zawsze możesz przesłać kopie plików na dysk online np. Dysk google. Ostatecznie pozostają też płyty CD i DVD jednak tej opcji nie polecamy. Jeśli wszystko już gotowe – oto 5 podstawowych metod przyspieszenia komputera.

1. Sprawdź ile pozostało Ci wolnego miejsca na dysku twardym. Mała ilość wolnego miejsca może dramatycznie spowolnić komputer, co zwłaszcza widać w przypadku dysków SSD. Zalecamy pozostawić przynajmniej 15% pojemności dysku jako miejsce wolne. Jeśli notorycznie dysk jest zapełniony może warto zainwestować w większy dysk o pojemności 2TB lub większej.

2. Usuń programy z których już nie korzystasz oraz programy reklamowe, które były załączone z kopią systemu.

Przejdź do Panel sterowania -> Programy i funkcje lub Odinstaluj program lub Dodaj/Usuń programy (w zależności od wersji systemu).

Niektóre programy od razu rzucą się w oczy, a w przypadku innych potrzeba będzie trochę poszukać internecie by sprawdzić czy są one potrzebne. Bardzo pomocne jest dodanie nowej kolumny z dodatkową informacją.

Kliknij prawym przyciskiem myszy kolumnę -> kliknij więcej -> zaznacz opcję ostatnio używano -> ok

3. Ustaw plan zasilania na wysoką wydajność.

Przejdź do Panel sterowania -> zmień widok na małe lub duże ikony -> Kliknij Opcje zasilania -> pokaż plany dodatkowe -> wybierz plan wysoka wydajność i zatwierdź.

Uwaga ustawienie tej opcji na laptopie widocznie zwiększy zużycie baterii.

4. Zainstaluj program antywirusowy, anty-spyware, anty-malware i regularnie skanuj komputer. Im mniej niechcianych programów ma Twój komputer tym więcej mocy obliczeniowej może poświęcić Twoim potrzebom.

5. Regularnie uruchamiaj Oczyszczanie dysku i Deframentacje dysku. Obie opcje znajdziesz w Menu Start jako narzędzia administracyjne systemu

Komputer na lata

Mamy nadzieję, że te kilka prostych i podstawowych sposobów pomogą tchnąć drugie życie w Wasz sprzęt komputerowy. Oczywiście jest sposobów na przyśpieszenie komputera jest mnóstwo, te są bardzo podstawowe i nie wymagają zewnętrznych programów. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy to skontaktuj się z fachowcem z naszego serwisu. Na komputerze mamy czasami zachowane całe nasze życie – zdjęcia niezapomnianych chwil, ewolucję naszego gustu muzycznego, projekty do pracy i szkoły i wiele, wiele więcej. Przychodzi jednak taki czas, że żaden sposób nie pomoże i trzeba w końcu wymienić sprzęt na nowszy. Odpowiednia troska o komputer i rozwaga podczas korzystania na pewno oddali ten moment.