Kiedy składasz lub kupujesz komputer, monitor zazwyczaj nie jest na pierwszym miejscu na liście priorytetów. Jednak monitory różnią się od siebie tak jak każdy inny sprzęt. Monitor to coś na co będziesz patrzeć przez większość dnia dlatego należy się dobrze zastanowić przed wyborem. Oto kilka porad jak wybrać ten odpowiedni.

Rozmiar i rozdzielczość

Z pewnością przed zakupem masz już jakiś rozmiar na myśli. Może interesuje Cię bardzo duży monitor 27″ na spore biurko, może jednak wolisz coś mniejszego, może preferujesz dwa monitory zamiast jednego. Niezależnie jaki rozmiar lub rozmiary wybierzesz powinieneś również zastanowić się nad rozdzielczością ekranu, czyli ile pikseli wyświetla (co przyczynia się do ostrości obrazu). Monitory z rozdzielczością 1080p (1920×1080) są najbardziej popularne w dzisiejszych czasach i w rozmiarze 21-23″ mają bardzo ostry obraz. Jednak monitor 27″ o tej rozdzielczości nie wygląda już tak dobrze bo gęstość pikseli na cal jest mniejsza. W takim przypadku wyższa rozdzielczość – na przykład 2560z1440 pikseli – jest wskazana. Nie tylko obraz będzie ostrzejszy, ale będziesz również mieć więcej miejsca na pulpicie na ikony, strony internetowe i inne rzeczy. Warto również pamiętać, że podobnie jak w telewizorach istnieją również inne proporcje niż 16:9. Przykładem może być tu rozdzielczość 1920×1200, która ma taką samą ostrość jak 1080p ale mamy do dyspozycji dodatkowe 120 pikseli w pionie, co sprawia, że czytanie i pisanie jest dużo wygodniejsze.

Typ matrycy

Matryca TN (Twisted nematic) jest najtańszym i najpopularniejszym typem wśród wyświetlaczy LCD. Jeśli Twój monitor nie wskazuje inaczej to zapewne jest to matryca TN. Mają szybszy czas reakcji i wspierają wyższe częstotliwości odświeżania, więc są idealne dla graczy. Niestety odwzorowanie kolorów jest najmniej trafne i kolory mogą różnie wyglądać zależnie od kąta widzenia.

Matryca VA (Vertical Alignment) jest dobrym wyjściem pośrednim między panelami TN i IPS, niestety jest ona bardzo rzadko spotykana. Oferuje lepsze odwzorowanie kolorów niż TN i najlepszą czerń z wszystkich opisanych. Wciąż jednak kolory mogą być zniekształcone jeśli oglądamy je pod różnymi kątami.

Matryca IPS (In-Plane Switching) są dużo droższe, ale za to cechują się świetnym odwzorowaniem koloru w tym również czerni. Kolory nie zmieniają się pod różnymi kątami widzenia. Jest to świetny typ matrycy dla grafików komputerowych lub fotografów. Jeśli nie zaliczasz się do tych kategorii to warto wspomnieć, że o ile wyglądają dużo lepiej niż matryce TN to rzadko wspierają wyższe częstotliwości odświeżania i zazwyczaj mają też wyższy czas reakcji w porównaniu do paneli TN.

Częstotliwość odświeżania

Jeśli jesteś graczem to częstotliwość odświeżania to atrybut, który warto przemyśleć. Większość monitorów oferuje ją na poziomie 60Hz co oznacza, że możesz zobaczyć tylko 60 klatek na sekundę kiedy grasz. Nawet jeśli osiągasz 100 lub 200 kl./s w grze to zobaczysz jedynie 60 z nich na monitorze o częstotliwości odświeżania 60Hz.

Matryca matowa lub błyszcząca

Wiele monitorów dostępnych jest z powłoką antyrefleksyjną, która zapobiega odbijaniu się światła. Jest to przydatna cecha jeśli komputer stoi w dobrze oświetlonym pokoju lub światło pada na niego z pobliskiego okna. Niestety sprawiają one też, że obraz może wyglądać na trochę zamazany i niewyraźny. Monitory bez tej powłoki lepiej oddają obraz ale są prawie nie czytelne w ostrym świetle.

Typy dostępnych złącz

Monitory mogą mieć wiele dostępnych rodzajów złącz, ale najważniejsze przed zakupem jest to, żeby miały ten jeden, z którego chcemy korzystać. Oczywiście jeśli karta graficzna ma tylko wyjście DVI a monitor go nie posiada to można skorzystać z przejściówki. Niektóre karty graficzne mają również ograniczenia na przykład dwa monitory mogą być podłączone wyłącznie przez DisplayPort. Ważne więc jest wcześniejsze sprawdzenie czy monitor posiada wszystkie wymagane porty.

Inne specyfikacje

Wyżej wymienione specyfikacje są najważniejsze, są oczywiście inne jednak takie jak port USB, wbudowane głośniki, kontrast. Te są jednak najistotniejsze z nich wszystkich. Warto również poczytać recenzje innych użytkowników, może to pomóc na zaoszczędzić ponieważ może się zdarzyć, że jeden sprzęt ma tendencje do martwych pikseli lub inne fabryczne problemy.