W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu jest niezwykle ważny, często okazuje się być wręcz niezbędny abyśmy mogli realizować powierzone sobie cele. Czy to w pracy, w szkole czy w domu zapewnienie odpowiednich warunków sieci ułatwi realizację zadań. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej technologią dostępu do Internetu z wykorzystaniem modemów kablowych DSL i ADSL oraz sieci energetycznej takiej jak: Power Line Networking w standardzie HomePlug
Spis treści:
- Modem kablowy DSL
- Rozwój technologii DSL
- Modem kablowy ADSL
- Porównanie technologii DSL i ADSL
- Sieć energetyczna PowerLine Networking
- Działanie sieci PowerLine
- Standard sieci HomePlug
- HomePlug w praktyce
- Pierwsze urządzenia DSL działały na porcie CABLE służącego do transmitowania telewizji kablowej, a ich prędkość pobierania danych wynosiła do 52Mb/s
- Dzisiejsze routery DSL obsługują złącza RJ-45 z prędkością do 1Gb/s oraz światłowodowe z prędkością do 10Gb/s
- Modemy ADSL zamieniają przekazywany sygnał analogowy przez złącze telefoniczne RJ-11 na sygnał cyfrowy rozumiany przez komputer.
- Maksymalna prędkość transmisji za pomocą sieci telefonicznej wynosi do 24Mb/s
- Coraz większe zapotrzebowanie na szybki Internet sprawiło, że technologia DSL w odróżnieniu do ADSL rozwijana jest do dzisiaj.
- Sieć energetyczna Power Line Networking rozprowadzana jest po budynku za pomocą gniazdek elektrycznych.
- Podłączony do routera adapter Powerline zamienia sygnał cyfrowy na analogowy (w sieci energetycznej), następnie odbiornik Powerline przetwarza go z powrotem na sygnał cyfrowy.
- Sieć energetyczna świetnie sprawdzi się tam gdzie niemożliwe jest skuteczne rozprowadzenie kabli LAN czy Wi-Fi.
- Standard sieci PowerLine to HomePlug . Dzięki niemu mamy pewność, że urządzenia różnych producentów i wcześniejsze standardy będą ze sobą kompatybilne.
- Na rynku dostępne są 2 standardy: HomePlug AV oraz HomePlug AV2, ten drugi oferuje łącze internetowe nawet do 2000Mb/s.
Modem kablowy DSL
Początki technologii DSL miały miejsce w 1988 roku kiedy to ich twórca Joseph W. Lechleitter (wówczas pracujący w przedsiębiorstwie Bellcore) przedstawił koncepcję budowy modemów DSL. Wówczas pierwsze tego typu urządzenia działały przez port CABLE, który połączony był za pomocą przewodu koncentrycznego przeznaczonego głównie do telewizji kablowej. Modemy DSL w tamtych latach pozwalały osiągać prędkość odbioru danych między 8Mb/s, a 52Mb/s oraz wysyłki danych między 1Mb/s, a 5Mb/s. Na załączonym obok obrazku widzimy modem Motorola Surfboard SB-3100 z wejściem typu Cable
Rozwój technologii DSL
Postęp technologii na świecie i zapotrzebowanie na coraz to szybsze połączenia Internetowe sprawiły, że modemy DSL zostały zastąpione Routerami DSL pozwalającymi dodatkowo rozdzielać sieć na różne adresy IP, a z czasem rozbudowa architektury przez operatorów sieci zastąpiła typowy port Cable bazujący na telewizji kablowej powszechnie wykorzystywanym w dzisiejszych czasach złączem RJ-45 czy coraz częściej złączem światłowodowym.
Modem kablowy ADSL
Technologia ADSL powstała z myślą o użytkownikach sieci telefonicznej. Modemy ADSL potrafią sygnał telefoniczny, który jest analogowy zamienić na cyfrowy rozumiany przez komputer. W ten sposób podłączając do komputera złącze RJ-11 jesteśmy w stanie na bazie kabla telefonicznego uzyskać połączenie z Internetem. Sieć ADSL pozwala osiągnąć maksymalną prędkość 24Mb/s dlatego dzisiaj nie jest wystarczającym rozwiązaniem dla wielu użytkowników. Niestety jak się okazuje są miejsca, w których jedyną rozbudowaną infrastrukturą jest sieć telefoniczna, a osoby mieszkające w takim obszarze nie mają dostępnych innych rozwiązań.
Na zdjęciu widzimy modem firmy MODEM ZTE ADSL CPE z wejściem telefonicznym RJ-11
Porównanie technologii DSL i ADSL
Ostatnie lata pokazują, że szybkość łącza Internetowego jest niezwykle ważna, a to związane jest z technologią, na jaką się zdecydujemy. Analogowy sygnał telefoniczny zamieniany przez modem ADSL na sygnał cyfrowy okazał się mało skuteczny i to technologia DSL przetrwała i rozwijana jest do dzisiaj, dzięki czemu dzisiejszy ulepszony standard xDSL posiada wiele wbudowanych integracji. W przypadku łącza ADSL maksymalna prędkość, z jaką możemy pobierać pliki wynosi 24Mb/s co może wpłynąć na jakość wideo-rozmów, streamowania video czy pobierania plików. Technologia DSL, która obsługuje standard realizowany za pomocą kabla miedzianego Gigabit Ethernet pozwalający osiągnąć szybkość transmisji danych 1Gb/s oraz 10 Gigabit Ethernet, która dzięki zastosowaniu światłowodów realizuje połączenia nawet do 10Gb/s.
Sieć energetyczna PowerLine Networking
W wielu domach zapewnienie stabilnego łącza internetowego może okazać się trudne: w blokach natłok wielu fal, które wzajemnie się zakłócają, w domach jednorodzinnych na tyle duże powierzchnie, że router nie jest w stanie skutecznie rozprowadzić sygnału WiFi, a sama sieć Ethernet nie jest odpowiednio wdrożona. Zdarzają się też sytuacje, że wynajmujemy lokal bądź mieszkanie, a właściciel mieszkania nie zgadza się na remont i montaż kabli. W takiej sytuacji przychodzi sieć energetyczna Power Line Networking, która rozprowadzana jest bo budynku za pomocą gniazdek elektrycznych.
Działanie sieci PowerLine
Dzieje się tak dzięki adapterom Powerline, które sygnał cyfrowy z routera (konieczne jest podłączenie tych urządzeń przez LAN) przekształcają na sygnał analogowy wysokiej częstotliwości i przesyłają do wszystkich gniazdek elektrycznych danego budynku. W przynajmniej jednym gniazdku elektrycznym należy podłączyć odbiornik (wkładając go do gniazda elektrycznego), który odbierając sygnał z nadajnika zamieni go z powrotem na sygnał cyfrowy dzięki czemu będziemy mogli podłączyć go do odpowiedniego każdego urządzenia przez kabel LAN bądź sieć Wi-Fi. Oczywiście urządzenie obsługujące dodatkowo Wi-Fi będzie droższe. Należy przy tym pamiętać, że sieć energetyczna Power Line Networking jest w stanie zapewnić Nam naprawdę wysoki standard połączenia o ile Nasza sieć elektryczna jest w dobrej kondycji.
Standard sieci HomePlug
Aby mieć pewność, że wdrożenie sieci energetycznej będzie kompatybilne niezależnie od tego jaki producent wprowadzi na rynek swój produkt stworzono standard HomePlug tak aby wszystkie urządzenia mogły się ze sobą bez problemu komunikować. Niezależnie od tego jakiego producenta bądź generację HomePlug wybierzemy to mamy gwarancję, że będą one działać z dotychczasowymi rozwiązaniami.
HomePlug w praktyce
Można by się zastanowić dlaczego pomimo prostego rozwiązania wykorzystania gniazdek elektrycznych, które każdy ma w domu czy pracy sieć energetyczna PowerLine jest tak niepopularna? Niestety początki tego rozwiązania i pierwsze standardy HomePlug okazały się być bardzo powolne i wadliwe, wielu użytkowników zniechęciło się do tego rozwiązania. Obecne standardy HomePlug zapewniają jednak łącze Internetowe na bardzo wysokim poziomie, warunkiem jest natomiast sprawna i będąca w dobrej kondycji sieć elektryczna w budynku. W sklepie kupić możemy 2 standardy sieci: HomePlug AV, która oferuje prędkość na poziomie 600Mb/s oraz HomePlug AV2, której szybkość wynosi nawet do 2000Mb/s. Aby móc korzystać z drugiego standardu konieczne jest posiadanie trójżyłowej instalacji elektrycznej, czyli poza przewodem neutralnym N i przewodem fazowym L należy zadbać również o to, by dostępny w gniazdku był również przewód uziemienia PE.
ilustracja wyjaśnia schemat działania lepszego standardu HomePlug AV2.
Najnowsze komentarze