Przypadkowe usunięcie pliku się zdarza. Czasami ciarki przechodzą po plecach gdy zorientujemy się co zrobiliśmy. Na szczęście większość plików da się odzyskać bez wydawania majątku. Nawet jeśli Windows nie widzi pliku, który właśnie został usunięty, nie oznacza to jednak, że tych danych już nie ma. Są i zazwyczaj da się je odzyskać. Istnieje wiele darmowych programów, które próbują dla Ciebie odzyskać pliki, jednak musisz być ostrożny przed ich instalacją o czym za chwile.

Sprawdź Kosz

Zanim ściągniesz specjalistyczny program do odzyskiwania plików, warto sprawdzić czy owych plików nie ma w systemowym Koszu. Kiedy zaznaczysz plik i klikniesz usuń lub naciśniesz Delete, Windows tak naprawdę nie ma zamiaru go usuwać. Zamiast tego przenosi plik do specjalnego folderu nazwanego Kosz, który ma własną ikonę na pulpicie. Odzyskiwanie plików z Kosza jest bardzo proste i ogranicza się do podwójnego kliknięcia ikony Kosza, wybrania pliku i kliknięcia przywróć.

Poleganie jedynie na Koszu może być zgubne – ma on limit pojemności i w momencie gdy jest on przekroczony starsze pliki są trwale usuwane. Domyślny rozmiar jest wystarczający dla większości użytkowników więc jest duża szansa, że przypadkowo usunięte pliki wciąż tam będą. Aby sprawdzić pojemność kosza lub ją zmienić należy kliknąć PPM i wybrać właściwości.

Może się też zdarzyć, że za wcześnie opróżniłeś Kosz lub jesteś wielkim fanem skrótu Shift-Delete, który pomija Kosz i usuwa pliki na stałe. Podobnie jest jeśli pliki były na karcie SD lub na Pendrivie. Przenośne dyski nie posiadają funkcji Kosza. Zanim jednak zwrócisz się do specjalistycznych programów o pomoc, sprawdź czy poszukiwane pliki nie były przesyłane na chmurę lub na dysk online lub mailem. Nie? No cóż na szczęście są dostępne programy do rozwiązywania takich problemów.

Przywróć plik z pomocą programów do odzyskiwania danych

Gdy system Windows trwale usuwa pliki to tak naprawdę wymazuje tylko informacje, w którym miejscu na dysku były te pliki. W dużym uproszczeniu dysk twardy jest jak szafka z szufladami, każda szuflada jest podpisana i ma zawartość np szuflada opisana jest jako “Zdjęcie z wakacji 2020.jpg” i w środku znajduje się zdjęcie. Trwale usuwając to zdjęcie system Windows zdrapuje tylko nazwę z szuflady, ale nie wyrzuca zawartości. Przynajmniej dopóki nie pojawi się nowy plik z nową nazwą, który system włoży do tej szuflady. Oprogramowanie do odzyskiwania danych sprawdza te nieopisane szuflady w poszukiwaniu zawartości.

Trzeba jednak znać ograniczenia tej metody – w momencie usunięcia system oznacza to miejsce na dysku jako wolne i inne pliki mogą ją nadpisać. Jeśli do tego dojdzie to odzyskanie plików staje się niemożliwe. Właśnie dlatego im wcześniej uświadomisz sobie, że plik jest usunięty tym są większe szanse, że dane da się uratować. Kiedy zauważysz ich brak, nie zapisuj nic na dysku, nawet programów do odzyskiwania plików, bo może to spowodować nadpisanie. Jeśli nie masz dwóch dysków w komputerze to zainstaluj odpowiednie oprogramowanie na Pendrivie przy pomocy innego komputera.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego

dysk twardy

Kolejny problem, który spędza sen z oczu wielu użytkownikom komputerów to uszkodzony dysk twardy. System się nie uruchamia, nawet w trybie awaryjnym, dodatkowo po włączeniu komputera słychać niezdrowe klikanie. W tym wypadku nie tracimy tylko kilku plików a całą zawartość dysku. Jeśli tylko podejrzewamy śmierć dysku, natychmiast należy wyłączyć komputer i udać się do firmy zajmującej się odzyskiwaniem plików. Te firmy mają zazwyczaj części zapasowe do odnowy dysku, przynajmniej na wystarczająco długo aby skopiować pliki. Oczywiście tutaj również jest limit – wymienić można części mechaniczne, ale jeśli dysk na którym zapisane są dane zostanie porysowany lub stłuczony to jest to nieodwracalne uszkodzenie. Dodatkowo usługi takich firm nie należą do najtańszych.

Jak korzystać z programu Recuva

Pobierz program Recuva ze strony producenta. Jest dostępny w wersji darmowej i płatnej. Zainstaluj program Recuva pamiętając aby nie instalować go na tym samym dysku na którym usunięto pliki. Uruchom program Recuva.blank

Legenda:

A – Wybór dysku, który chcemy sprawdzić

B – Rozpocznie skanowanie w poszukiwaniu usuniętych plików

C – Opcje, można włączyć/wyłączyć dyski do skanowania, włączyć głębokie skanowanie i inne

D – lista plików usuniętych

E – podgląd jeśli dostępny, w przypadku zdjęć łatwo stwierdzić, czy plik jest uszkodzony ponieważ podgląd nie będzie dostępny lub zdjęcie załaduje się tylko w połowie

F – po wybraniu pliku z listy klikamy Odzyskaj i wybieramy Inny dysk lub Pendrive, gdzie program ma zapisać odzyskane pliki.

Program Recuva może nie być w stanie odzyskać prawidłowych nazw plików, dlatego po odzyskaniu plików trzeba zmienić ich nazwy na coś co będzie miało sens. Istnieją też inne programy do odzyskiwania plików takie jak: Disk Digger czy Rescue Kit 14 Free Edition, Mimo coraz lepszej technologii nie zawsze da się odzyskać wszystkie pliki. Niestety w niektórych wypadkach nie pomoże nawet najlepsza firma czy program i trzeba się pogodzić z utratą danych a na przyszłość należy pamiętać aby robić kopie zapasowe.