Procesor to czip wewnątrz Twojego komputera, który jest odpowiedzialny za prawie wszystkie codzienne obliczenia. W skrócie to część, która sprawia, że system i programy działają. Idealna temperatura jego pracy to oczywiście tak niska jak to możliwe, czyli zazwyczaj temperatura pokojowa. Niestety podczas intensywnego grania, renderowania czy oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości procesor musi wykonać gigantyczną liczbę operacji. Nieuniknione zatem jest to, że się nagrzewa.

Jak sprawdzić temperaturę procesora

Procesor, który się przegrzewa może powodować problemy od tak zwanych niebieskich ekranów śmierci do fizycznego uszkodzenia samego procesora. Większość nowych procesorów wyposażona jest w zabezpieczenie, które automatycznie je wyłączy jeśli ich temperatura wzrośnie do niebezpiecznego poziomu, dzięki czemu zniszczenie sprzętu jest mało prawdopodobne. Jeśli pozwolisz Twojemu komputerowi przegrzewać się przez dłuższy okres czasu narażasz go na przedwczesne usterki procesora lub też innych części. Właśnie dlatego ważne jest regularne sprawdzanie temperatur. Świetnym narzędziem do tego jest HWMonitor. Jest to darmowy program, który wyświetla parametry podzespołów, a dokładnie temperatury, prędkość wiatraków i napięcia. Najlepszą cechą HWMonitora jest jego prostota, wszystkie dane są wyświetlone na jednej stronie z intuicyjnym układem. Nas interesuje temperatura procesora więc szukamy danych dotyczących Core 0, Core 1, Core 2, Core 3 i więcej – zależnie ile mamy rdzeni. Każdy rdzeń ma swój własny czujnik, dodatkowo różnice w odczycie pomiędzy rdzeniami nie powinny być większe niż 10 stopni. Oto zalecane zakresy temperatur rdzeni, nie zaleca się utrzymywania procesora w temperaturze powyżej 85°C.

OK OK OK Norma Norma Norma Ciepło Ciepło Gorąco Gorąco
25°C 30°C 35°C 45°C 55°C 65°C 70°C 75°C 80°C 85°C

Jak obniżyć temperaturę procesora

Jeśli podzespoły są zbyt gorące czas poszukać sposobów na poprawę chłodzenia. W przypadku laptopów upewnij się, że wentylator nie jest zapchany kurzem, warto też rozejrzeć się za podstawką chłodzącą. Zazwyczaj występują dwa typy: aktywny i pasywny. Pasywny działa jak wielki radiator odprowadzając ciepło a aktywny posiadający wbudowane wentylatory. Przy czyszczeniu komputera stacjonarnego należy zadbać o to by wszystkie wiatraki i filtry były czyste, kable nie ograniczały przepływu powietrza oraz sprawdzić czy pasta termoprzewodząca nie wymaga wymiany. Warto też zastanowić się nad wymianą chłodzenia procesora, zwłaszcza jeśli korzystasz z tego, który był dołączony do procesora.