Minecraft jest jedną z tych gier, które przyniosły rewolucję nie tylko swojego gatunku, ale też całego świata gier. Żaden inny świat wirtualny nie pobudza tak wyobraźni jak świat Minecrafta. Wyróżnia się on nie tylko swoim pobudzającym kreatywność działaniem, ale również swoim nietypowym wyglądem, trochę dziwacznym jednak tajemniczo czarującym. Ta niebywała unikalność tej gry i szybko rosnąca popularność przyczyniła się do tego, że twórca gry Markus Alexej Persson pseudonim “Notch” stał się w ciągu kilku lat multimilionerem. Potencjał tytułu dostrzegła również firma Microsoft, która wykupiła studio Mojang AB w 2014 roku za 2,5 miliarda dolarów (około 9,11 miliarda polskich złotych) i od tamtego czasu jest oficjalnym wydawcą gry.

Światy Minecrafta

świat minecraftKażdy nowo stworzony świat jest całkowicie losowy i zbudowany z bloków 1x1x1. Algorytmy generowania świata korzystają z kilku rodzajów biomów – zależnie od szczęścia możemy się znaleźć na zielonej, rozległej polanie, piaszczystej pustyni, podmokłych bagnach, bezludnej wyspie lub w innych miejscach. Do tego dochodzą również naturalne elementy krajobrazu takie jak rzeki, lasy i kaniony oraz specjalnie generowane miejsca, których czasami trzeba długo szukać czyli przeklęte świątynie, wioski osadników NPC i opuszczone kopalnie. Gdyby tego było mało to są również dwa dodatkowe światy, do których możemy się przenieść za pomocą specjalnych portali. Ogrom świata i możliwości jest wręcz przytłaczający, zwłaszcza gdy dodamy do tego fakt, że nieodkryte tereny są generowane dynamicznie, więc możemy iść jednym kierunku tak długo, aż skończy się nam miejsce na dysku twardym.

blank

Oczywiście poza pięknym krajobrazem w świecie Minecrafta znajdziemy również pełno wirtualnego życia w postaci uroczych kwadratowych zwierząt: kur, prosiaków, owiec i krów oraz rzadko spotykanych postaci NPC. A gdy zapadnie zmrok na świecie zaczynają pojawiać się potwory, których głównym celem jest uprzykrzyć życie bohatera. Wśród nich znajdują się nie tylko typowe szkielety, zombi i wielkie pająki, są również wybuchające Creepery, mroczne Endermany oraz oczywiście trudni bossowie. Po pokonaniu tych ostatnich gra się jednak nie kończy, dla niektórych jest to jedynie okazja do zebrania rzadkich składników i doświadczenia wykorzystywanego głównie do zaklinania przedmiotów.

Pierwsze kroki

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z Minecraftem to kiedy rozpoczniesz swój pierwszy dzień w nowym świecie możesz czuć się trochę zagubiony. Jakikolwiek tutorial praktycznie nie istnieje, a wszystkiego co będzie nam potrzebne dowiadujemy się z metody prób i błędów, która jest dużo ciekawsza na początku, ale w dalszych etapach gry prędzej czy później przyjdzie nam sprawdzić zewnętrzne poradniki. Pierwszego dnia w grze najważniejsze jest zdobycie pokarmu i schronienia. O ile to drugie jest o tyle łatwe, że możemy po prostu stworzyć jamę z ziemi to zdobycie jedzenia może być trudniejsze. Na początek należy skierować się na pierwsze widoczne drzewo i “bić je” aż nie wypadną z niego materiały. Z beli drewna można zrobić deski, a z tych narzędzia na wcześniej stworzonym przez nas stole rzemieślniczym. Zwykły drewniany miecz wystarczy aby zapolować na kilka niewinnych zwierzątek.

Co zrobisz później zależy jedynie od Ciebie – możesz stworzyć ogromny zamek, świątynie, dom na drzewie, wieża maga, wulkan, park rozrywki oraz wiele, wiele innych rzeczy. Możesz ograniczyć się jedynie do małego domku i rozległej sieci kopalni diamentów. Lub po prostu stworzyć ekwipunek i wybrać się na zwiedzanie świata w poszukiwaniu osad, świątyń i wyjątkowych krajobrazów. Możliwości na spędzenie czasu w grze jest tyle samo ile pomysłów zdołasz wymyślić. Minecraft jak wynika z nazwy Mine (ang. kopalnia, kopać) oraz Craft (ang. rzemiosło) jest grą polegającą na pozyskiwaniu surowców i tworzeniu z nich wyjątkowych rzeczy. Przedmiotów, surowców i materiałów jest naprawdę wiele – kompasy, mapy, narzędzia, obrazy, drzwi, tory kolejowe i inne – z pewnością odkrycie wszystkich nie będzie łatwe bez pomocy Internetu. A część z nich będzie niezbędna aby dostać się do bossów świata Minecraft.

Tryb kreatywnyblank

Jeśli jesteś typem twórcy, któremu marzy się replika Big Bena, Białego Domu lub Gwiazdy Śmierci to zdecydowanie bardziej spodoba Ci się tryb kreatywny. Zdobywanie zasób na swoje dzieła może i przynosi satysfakcję, ale zdobycie 3000 kawałków czerwonej wełny może być uciążliwe. W trybie kreatywnym wszystkie zasoby są nieskończone, możesz do woli tworzyć i niszczyć nie martwiąc się o materiały i potwory – jesteś bogiem swojego wykreowanego, wirtualnego świata. Gdy statyczne budowle przestaną Cię już interesować to czas zgłębić tajniki dźwigni, przełączników, przekaźników i pył czerwonego kamienia. Dzięki nimi można stworzyć dzieła wręcz niemożliwe, od prostych bram zamkowych i pułapek do działających kalkulatorów i instrumentów. Ograniczeniem w tym wypadku jest jedynie wyobraźnia użytkownika i ilość czasu, który może poświęcić na budowę.

Mapy graczy i serwery multiplayer

blank

W momencie gdy gra solo na ciągle nowych światach już tak nie cieszy warto spróbować map stworzonych przez innych graczy lub serwerów multiplayer. Wśród map dla pojedynczego gracza znajdziemy mapy typu adventure, survival, challenge, puzzle. Ich głównym celem zazwyczaj nie jest budowanie tylko cieszenie się z przygody, rozwiązywanie problemów i walka. Można się spodziewać pułapek, przeciwników, sprytnych zagadek oraz dużo parkouru. Z kolei dzięki mapom dla wielu graczy możesz razem z przyjaciółmi lub graczami z internetu budować i żyć w wirtualnym świecie. Tutaj również dostępnych jest wiele map – popularna swego czasu była mapa bazująca na filmie Igrzyska śmierci, w której grupa graczy stawała naprzeciw siebie w śmiertelnym pojedynku aż do ostatniego żyjącego gracza. Niektórzy twórcy opierają swoje pomysły o istniejące rozwiązania, inni proponują coś całkowicie nowego. Dostępnych map zarówno dla jednego jak i wielu graczy jest pod dostatkiem i wciąż powstają nowe, więc zabawy szybko nie zabraknie.

Podsumowanie

gra minecraftWśród wszystkich tytułów wydawanych przez lata, ogromny sukces Minecrafta definiuje i dominuje swoją kategorię. Nie posiada historii, gatunku, wyróżniających się postaci, dramatycznych zwrotów akcji czy przerywników,a nawet grafika może być jedynie nazwana delikatnie retro, a jednak gra posiada zastępy wiernych fanów na całym świecie. Minecraft pozwala nam na kreowanie naszego własnego kwadratowego świata z wykorzystaniem naszej wyobraźni. Został on okrzyknięty jedną z najlepszych gier wszechczasów dzięki temu, że pobudza wyobraźnię oraz zapewnia mnóstwo satysfakcji i zabawy. Dzięki swojej popularności doczekał się wydań na prawie wszystkie możliwe urządzenia: PC, telefony, tablety, konsole XBOX360, XBOXONE, PS3, PS4, PSVita, Nintendo Wii U Nintendo SWITCH i Nintendo New 3DS. Oprócz tego jest również cała gama akcesoriów, maskotek i innych rzeczy związanych z grą dla prawdziwych fanów. Z pewnością jeszcze przez wiele lat będzie cieszyć się sławą zwłaszcza, że oferuje wręcz nieskończoną ilość możliwości na spędzenie wolnego czasu.