Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli klawiatur różnych firm, w większości są to klawiatury membranowe lub mechaniczne. Zdarzają się też inne typy jednak są one niezwykle rzadkie i raczej nie stanowią urządzeń do użytku domowego. Jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, niezależnie czy grasz czy piszesz, chcesz sprzęt wygodny dla twoich palców i dłoni. Oczywiście nie wszystkie klawiatury są stworzone jako równe, są lepsze i gorsze nawet jeśli są podobne. Jakość jest często lecz nie zawsze połączona z wyższą ceną sprzętu.

Klawiatury membranowe

Klawiatury membranowe są najczęściej spotykane ponieważ proces produkcji jest dużo tańszy i są one produkowane masowo. Składają się z elektro-mechanicznej membrany wyłożonej w obudowie klawiatury. Podczas wciśnięcia klawisza wyzwalany jest sygnał elektryczny, który jest później przesyłany po płytce drukowanej do komputera gdzie wyświetla się wciśnięty znak.

Argumenty za:

Argumenty przeciw:

Działa bardzo podobnie do klawiatury mechanicznej. Klawiatura membranowa posiada fizyczny odskok, który robi ogromną różnice. Wraz z rozwojem technologii różnice między tymi typami klawiatur zmniejszają się Wygoda pisania. Pisanie na takiej klawiaturze wymaga od użytkownika użycia większej siły podczas wciskania klawiszy co może być niewygodne po kilku godzinach. Dodatkowo „klik” jest miękki przez zastosowanie gumowej membrany. Również przy szybkim pisaniu może się zdarzyć, że wciśnięcie klawisza nie zostało zarejestrowane ponieważ klawisz nie został wciśnięty do końca co prowadzi do strat czasu na poprawianie błędów.
Działa w miarę cicho. Szybkie pisanie na klawiaturze może być głośne, jednak klawiatury membranowe mają dobrą reputacje jeśli chodzi o głośność pracy. Jeśli więc przeszkadza Ci charakterystyczny klik klawiatur mechanicznych ten typ będzie bardziej Ci opowiadał Żywotność. Klawiatury membranowe mają zazwyczaj żywotność kilku do kilkunastu milionów wciśnięć i mogą starczyć na lata, jednak gumowa membrana zużywa się dużo szybciej niż mechanizmy w klawiaturach mechanicznych. Prowadzi to zazwyczaj do utraty wyraźnego fizycznego odskoku i pogorszenia wygody pisania.
Lekka i przenośna. Klawiatury membranowe dzięki zastosowaniu tańszych materiałów takich jak plastik i guma są dużo lżejsze. Można taką klawiaturę zabrać ze sobą prawie wszędzie bez większego dyskomfortu. Czyszczenie. W większości membranowych klawiatur klawisze zazwyczaj nie są przystosowane do wyciągania, co bardzo utrudnia czyszczenie.
Przystępna. Jak już zostało to wspomniane klawiatury membranowe są dużo tańsze, dlatego każdy może się cieszyć korzystając z nich. Zapewniają one dokładnie takie same funkcje jak klawiatury mechaniczne.

Klawiatury mechaniczne

Klawiatury mechaniczne korzystają z przełączników to wysyłania sygnału. Jest wiele różnych przełączników i każdy przycisk posiada swój własny. Najpopularniejsze przełączniki w Polsce to Cherry MX, Kailh i Topre. Różnią się one między sobą odskokiem, wymaganą siłą nacisku, dźwiękiem i innymi cechami. Klawiatury mechaniczne zazwyczaj pozwalają na wymianę klawiszy co daje użytkownikom duże pole do popisu.

Argumenty za:

Argumenty przeciw:

Wymienne klawisze. Klawisze mogą być wymieniane więc możesz dostosować klawiaturę do swoich potrzeb i stylu. Cena. Klawiatury mechaniczne korzystają z nowocześniejszych technologii i lepszej jakości materiałów co mocno wpływa na cenę, która może być nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku klawiatur membranowych.
Wytrzymałość. Brak membrany w środku gwarantuje dużo dłuższe działanie i zużywanie przycisków. Również fizyczny odskok nie zmienia się wraz z upływem lat więc nie musimy przyzwyczajać się co chwilę do nowej klawiatury. Hałas. Co prawda zależy on od zastosowanych przełączników, jednak ogólnie klawiatury mechaniczne są dużo głośniejsze od innych klawiatur. Inne osoby usłyszą klikanie czasami nawet przez zamknięte drzwi, może to być też uciążliwe podczas rozmów wideo.
Delikatność. Klawisze nie wymagają tak dużego nacisku jak w klawiaturach membranowych, co na pewno docenią pisarze i gracze, który muszą w bardzo krótkim czasie wcisnąć kilka klawiszy. Pozwala to również na szybsze pisanie i stanowczo poprawia wygodę pisania Waga. Klawiatury mechaniczne przez zastosowane materiały są dużo cięższe, więc korzystanie z kilku komputerów z użyciem jednej klawiatury jest kłopotliwe.
Łatwiejsza do wyczyszczenia. Ponieważ klawisze mogą być usunięte, nie ma najmniejszego problemu z czyszczeniem klawiatury mechanicznej.

Naprawa komputera i diagnostyka tylko na sprawnykomputer.pl