Faster than light jest grą od niezależnego studia Subset Games. Może nie wygląda obiecująco, ale ma dokładnie “to” gdzie jest to ważne. Ta symulacja statku kosmicznego może wygląda jak coś ze złotej ery gier 16-bitowych, ale oferuję mnóstwo zabawy, grywalności oraz dodatkowo wymaga sporo strategicznego myślenia oraz zarządzania zasobami. Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest FTL?

Gra wywodzi się z gatunku rougelike, który cechuje się dużą losowością świata i strategii. Gra przekazuję nam kontrolę nad statkiem Federacji, który musi dostarczyć kluczowe informacje poprzez wiele sektorów w przestrzeni kosmicznej w czasie gdy goni nas flota rebelii. Prosta, ale stylowa grafika oraz widok z góry daje mocne odczucie retro, jednak nie dajcie się zwieść, rozrywka jest dużo głębsza niż mogłoby się wydawać. Jedynym pewnym elementem jest statek z którym wystartujecie (jest kilkanaście do odblokowania). Po za tym wszystkie wybory, załoga, układ sektorów jest całkowicie losowy co zapewnia grze niesamowitą grywalność.

Warto wspomnieć, że gra nie należy do najłatwiejszych. Śmierć i kosmiczne pająki czają się przy każdym skoku w nadprzestrzeń. Do rozpadającego się statku i napisu Game Over trzeba się przyzwyczaić. Jednak wraz z czasem i nabytym doświadczeniem można zajść dalej i dalej, aż staniemy oko w oko ze statkiem flagowym Rebelii. W tym momencie większość przejść się kończy. Pokonanie tego ostatniego bossa daje niesamowitą satysfakcję i na początku zwłaszcza gwarantuję odblokowanie nowego statku.

Gra miesza w sobie strategię, eksplorację oraz zarządzanie zasobami ludzkimi i energią na statku. Ta ostatnia część jest wyjątkowo ważna podczas walki. Złe zagospodarowanie energii może się źle skończyć. Podczas naszej podróży usprawniamy nasz statek przez wykupywanie dodatkowych systemów i broni w sklepie, ulepszanie systemów zainstalowanych na statku oraz dobieranie załogi z 8 dostępnych ras. Każdy skok daje szansę na zarobek, ale też stwarza zagrożenie, a zasobów jest zawsze za mało na najlepsze zabawki.

FTL Advanced Edition

Gra doczekała się nawet dodatku, który rozszerza podstawową grę dodając mnóstwo nowych rzeczy. Podstawowa gra jest świetna a dodatek tego nie psuje a wręcz sprawia, że jest jeszcze lepsza. FTL była świetną grą w 2012 roku i do dzisiaj jest jedną z lepszych gier indie na rynku. Subset Games nie wymyśliło nic nowego, spojrzeli tylko w przeszłość i wybrali to co było naprawdę najlepsze. Jeśli lubisz gry strategiczne i rougelike a do tego nie przeszkadza Ci częste rozpoczynanie od nowa to FTL: Faster Than Light jest właśnie dla Ciebie.

O innych grach przeczytasz także na naszym blogu. Dowiedz się więcej o Overwatch lub poczytaj o Darkest-Dungeon