Jak większość diabelskich rzeczy, Darkest Dungeon wygląda na dużo prostszy i ładniejszy niż naprawdę jest. Ponura, ale ekspresywna ręcznie rysowana oprawa graficzna w połączeniu z faktem, że widzimy tylko naszą drużynę poruszającą się z lewa na prawo daje wrażenie złudnej prostoty. Jednak po przedarciu się przez kilka losowo wygenerowanych lochów oraz oglądaniu jak nasi bohaterowie zostają brutalnie zamordowani okazuje się, że gra posiada zaskakująco głęboką i napiętą atmosferę ociekającą mrocznym charakterem.

Strategia przeżycia w Darkest Dungeon

Aby odnieść sukces w Darkest Dungeon gracz musi wcielić się w bezdusznego właściciela osady, który wysyła niezliczoną ilość bohaterów na niechybna zgubę w jednym z pięciu różnych lochów. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia przez naszych bohaterów – zbierają oni też stres ze spotkań z okropnościami z lochów. Zbyt wysoki poziom stresu prowadzi do rozwoju negatywnych cech, czasami gracz będzie zmuszony zwolnić bohatera ponieważ zgromadzi on zbyt wiele psychologicznego bagażu. Oczywiście, gracz może zmniejszyć poziom stresu pomiędzy wyprawami za wykonywanie czynności w mieście, jest to jednak bardzo kosztowna usługa a zatrudnianie nowych bohaterów jest darmowe. Bardziej opłacalne jest wyrzucanie ludzi z problemami niż pomaganie im.

Unikalni bohaterowie

W grze dostępnych jest kilka klas postaci i każda z nich oferuje swój niepowtarzalny wachlarz umiejętności. Odnalezienie idealnej czteroosobowej drużyny jest procesem pełnym prób, błędów i niedokończonych kampanii. Gra oferuje opcję ucieczki z lochu w każdym momencie w zamian za wszystkie zdobyte przedmioty. Wraz z kolejnymi podbitymi lochami nasi herosi zdobywają rangi, które sprawiają, że będą odporniejsi. Należy jednak pamiętać, że martwi pozostają martwi co sprawia, że gra jest jeszcze bardziej bezlitosna.

Atmosfera i głos rozsądku

Oprawa graficzna gry jest po prostu piękna, zwłaszcza fani H.P. Lovecrafta będą wniebowzięci gdy odnajdą wszystkie nawiązania i inspiracje zawarte w ciemnych korytarzach gry. Idealnie dopasowany do tego tajemniczego stylu jest narrator, który prowadzi gracza przez historię gry. Jest on naszym przodkiem, który bawił się sztukami tajemnymi i czarną magią co sprowadziło na cień na ród. Głos działa perfekcyjnie do wprowadzenia nastroju napięcia i podkreślenia, że pod powierzchnią czają się mroczne sekrety.

Najciemniejszy Loch

Gra oferuje spotkania z wieloma bossami rozsianymi po wszystkich lokacjach, a każdy z nich wymaga innego podejścia i strategii. Każdy boss ma 3 poziomy trudności i trzeba przyznać, że wydłuża to czas gry – zwłaszcza, że narrator ujawnia odrobinę historii tajemniczej osady z każdą wyprawą. Ostatnim celem gry jest przejście przez zawarty w tytule Najciemniejszy Loch. W tym miejscu gracze zmierzą się z najtrudniejszymi wyzwaniami. Śmierć najbardziej doświadczonych bohaterów, którzy wcześniej przetrwali tak wiele będzie nieunikniona a gracze będą przeklinać przeciwników przyczyniających się do ich przedwczesnego zejścia.

Wraz z postępem w grze, weterani odmawiają wyprawy na łatwe zadania co sprawia, że szybkie wzmocnienie bohatera jest niemożliwe. Na każdej wyprawie zawsze towarzyszy nam ryzyko. Dodatkowo zmusza to gracza do zajmowania się coraz większą grupą herosów różnych rang. Między innymi ten zabieg sprawia, że serce pęka gdy weteran ulega potwornością z lochów: wszystkie wyprawy i całe złoto na nic. Dlatego przed każdą wyprawą gracz musi zakupić wszystkie potrzebne przedmioty na każdą okazję: pochodnie, jedzenie, łopaty i inne.

Podsumowanie

Darkest Dungeon jest jedną z najlepszych gier typu roguelike ostatnich lat i każdy kto lubi wyzwania i zwiedzanie lochów odnajdzie się w tej grze. Wyprawa za wyprawą ze zmieniającą się drużyną zaprawionych w boju bohaterów. Gra przepełniona jest nieszczęściem i okropnościami prosto z powieści H.P.  Lovecrafta. Jeśli jesteś gotów na perspektywę wyniszczającej przegranej, szaleństwa i napięcia to Darkest Dungeon jest z pewnością wart każdej spędzonej w nim godziny.