Zawodzący dysk twardy to prawdziwa katastrofa jeśli nie mamy kopii zapasowych. Serce nagle zatrzymuję się w momencie gdy Twój dysk twardy przestaje działać. W jednym momencie te wszystkie zdjęcia, filmy, pliki muzyczne, nieskończone powieści i praktycznie wszystko inne pozostaje jedynie wspomnieniem. Ale jak można stwierdzić czy życie dysku się kończy? Mamy dla was kilka wskazówek, żeby zapobiec przemianie waszego dysku HDD w nietypowy przycisk do papieru.

Zanim pojawią się pierwsze objawy

Jeśli nie robisz kopii zapasowych regularnie to czas zacząć. Najdroższe dyski najlepszych marek też zawodzą, dlatego warto robić kopie zapasowe na zewnętrznych dyskach regularnie na przykład raz w miesiącu. Wtedy jeśli coś by się wydarzyło nie tracimy wszystkiego a jedynie to co pojawiło się w przeciągu miesiąca od ostatniej kopii. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, możesz skorzystać z naszych usług, chętnie zajmiemy się Twoim komputerem.

Oznaki zawodzącego dysku twardego

Nie można dokładnie przewidzieć daty kiedy dysk się zepsuje, za jest kilka powtarzających się problemów, które sygnalizują koniec życia dysku.

Zmniejszona wydajność

Jeśli zauważysz, że system zaczął widocznie zwalniać to może być to wczesny symptom. Spowolnienia najczęściej będą występować kiedy próbujesz otworzyć zawartość dysku np. uruchomienie programów, szukanie plików, zapisywanie dokumentów. Oczywiście ten objaw może być spowodowany przez inne rzeczy takie jak słaby sprzęt, stare sterowniki lub wirusy.

Nietypowe hałasy

Jeśli masz komputer od dłuższego czasu dobrze wiesz jakie dźwięki wydaje. W dzisiejszych czasach nie ma ich za dużo, ale wszelkie nowe jak klikanie, skrzypienie lub brzęczenie nie powinny być lekceważone. Jeśli słyszysz te dźwięki podczas korzystania z komputera, to może być to znak, że coś bardzo bardzo złego dzieje się z Twoim dyskiem i dalsze korzystanie tylko przyśpieszy jego koniec.

Uszkodzenie plików

Kolejnym książkowym przykładem jest zwiększona ilość uszkodzonych plików i Niebieskich ekranów śmierci (Blue Screen Of Death BSOD). Jeśli więc często zapisujesz dokumenty i przy kolejnym otwarciu zostajesz poinformowany, że są uszkodzone to może to być wina dysku.

Windows – sprawdzanie błędów

System Windows posiada wbudowane narzędzie do sprawdzania błędów na dysku. Nie powie nam ono, że trzeba dysk wymienić, ale regularne sprawdzanie pokaże czy ilość błędów rośnie. Aby uruchomić sprawdzanie błędów:

Zaznacz dysk -> Kliknij PPM -> Właściwości -> Narzędzia -> Sprawdzanie błędów

Dostępne są również programy od innych producentów zarówno płatne jak i darmowe, więc jeśli nie jesteś zadowolony z opcji załączonej do systemem to są dostępne alternatywy z większą funkcjonalnością.