W czasie budowania własnego zestawu komputerowego możemy natrafić na szereg niedopasowań poszczególnych podzespołów całego zestawu komputerowego. Najważniejsza w tym zakresie jest płyta główna, która łączy ze sobą wszystkie podzespoły i to jej wybór wpływa na to jakie elementy możemy zamontować w komputerze. W poprzednim artykule mówiliśmy o tym, że dobrą metodą na złożenie komputera jest rozpoczęcie dobierania podzespołów od procesora. Gdy już mamy jednak procesor należy przejść do najbardziej istotnego elementu, czyli do płyty głównej od której w zestawie komputerowym zależy niemal wszystko. Warto zważyć tu na szereg elementów o których piszemy poniżej.

Odpowiednia pamięć RAM

Najwyższym standardem obecnie na rynku jest pamięć DDR4. Warto wziąć właśnie standard DDR4 pod uwagę ponieważ uzyskamy minimum 30% szybsze kości RAM w podobnej cenie do pamięci RAM DDR3. Standard DDR4 nic nie kosztuje jednak należy wcześniej właśnie na nią się przygotować. Po pierwsze aby wszystko było odpowiednio dobrane Nasz procesor i płyta główna musi obsługiwać pamięć DDR4. Z tym nie powinno być większego problemu ponieważ dobrana płyta główna pod procesor w 99% powinna domyślnie obsługiwać dany standard – warto jednak upewnić się co do tego. Następnym elementem o którym warto pamiętać to sam zakup pamięci RAM. Należy tu sprawdzić głównie sam standard i czy pamięć RAM przeznaczona jest na pewno do komputerów PC. Są bowiem na rynku dostępne też pamięci serwerowe i do laptopów.

Odpowiednie wejście na karcie graficznej

To może wydawać się mało istotny element ale jeżeli korzystamy z zintegrowanej pamięci RAM może wyniknąć kilka niedogodności związanych z wejściem pod ekran. Starsze płyty główne będą posiadały wejście analogowe VGA (d-sub). Te nowsze powinny posiadać już standard DVI bądź HDMI. W przypadku złego doboru wejścia z Naszym monitorem może być wymagana przejściówka. Okazuje się, że ten problem ma bardzo wiele osób i na wydatek na przejściówkę jest symboliczny. W Internecie można taką dostać już za 5-10 zł. Zdecydowanie gorszą sytuację będzie jeżeli Nasza płyta główna nie ma w sobie przetwornika analogowo/cyfrowego. Wówczas jeżeli podłączymy wtyczkę analogową VGA (d-sub) z przejściówką pod DVI-D (tak nazywa się wejście bez obsługi konwertera analogowo/cyfrowego na płycie głównej) nie wyświetli się Nam żaden obraz. Zakup specjalnego przetwornika sygnału bądź innego monitora już z wejściem cyfrowym będzie w tej sytuacji konieczny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając płytę główną

Rzeczy na które należy zwrócić uwagę jest multum w przypadku płyty głównej. Na szczęście są pewne standardy, na które obecnie decydują się wszyscy producenci i których nie zabranie w naszych płytach głównych (np. standard USB 3.0). Samo dopasowanie płyty głównej polega na dostosowaniu komputera pod Nas. Jeżeli komputer będzie do gier i będziemy chcieli zakupić dobrą kartę graficzną, a z samego komputera wyciskać maksymalną moc należy sprawdzić czy płyta główna posiada i ewentualnie w jakich ilościach wejście na PCI-E 2.0 x 16 – jest to obecnie najszybszy standard pod który podłącza się karty graficzne. Jednocześnie wyciskając maksymalną moc z komputera dobrze będzie zadbać także OC – overclocking – czyli podkręcanie komputera. Tutaj dobra płyta główna będzie przygotowana pod tego typu zabiegi. Zintegrowana karta sieciowa to kolejny element, który bierze się pod uwagę. W 99% płyt domyślnie będzie wbudowana sieć LAN. Te droższe produkty  będą posiadały także WiFi, które może być przydatne w wielu przypadkach. Z założenia jednak zakup osobno karty sieciowej bezprzewodowej WiFi okaże się znacznie tańszym rozwiązaniem. W niemal wszystkich płytach głównych powinna być także wbudowana karta dźwiękowa jednak to również warto sprawdzić aby mieć pełną pewność. Ewentualne inne wejścia na płycie głównej, wszelkie porty i ich ilości to także istotny element, który będzie miał znaczenie np. w przypadku podłączania wielu produktów pod USB.