Microsoft jest najbardziej znany ze swojego systemu operacyjnego Windows. Natomiast Windows jest najbardziej znany ze swojego niebieskiego ekranu śmierci (BSOD – Blue Screen Of Death), czyli ekranu krytycznego błędu systemu z koniecznością restartu systemu. Każdy użytkownik komputera miał styczność z niebieskim ekranem śmierci, i prawie każdy został doprowadzony do szaleństwa próbując znaleźć przyczynę. BSOD dotyka zarówno niedoświadczonych jak i bardzo zaawansowanych użytkowników, jest tak nieunikniony jak zachód słońca. Pamiętaj, że możesz powierzyć naprawę komputera nam. Wówczas będziesz miał pewność, że Twój komputer będzie w dobrych rękach.

Czym dokładnie jest BSOD?

Niebieski ekran śmierci jest sposobem systemu Windows na poinformowanie użytkownika o wystąpieniu krytycznego błędu systemu oraz o tym, że system nie może dłużej pracować i musi być zamknięty. Zaczynając od Windowsa NT 3.1 (który był wydany w 1993 roku) BSOD ostrzegał właścicieli komputerów kiedy pojawiały się problemy. Kodów błędów systemu jest bardzo bardzo wiele, my skupimy się na kilku najbardziej popularnych. Microsoft przygotował całą listę kodów na swojej stronie.

Czy BSOD jest bezpieczny?

Możesz być poirytowany niebieskim ekranem śmierci, zwłaszcza jeśli właśnie kończyłeś ważny projekt lub byłeś w połowie meczu rankingowego w grze online. Jednak ich obecność jest jednak niezbędna, zwłaszcza jeśli pojawiają się regularnie. Czasami wywołuje je tylko jakaś aktualizacja jak nowe sterowniki do karty graficznej, które nie mogą dogadać się z systemem. W innym przypadku może być to poważna usterka sprzętowa jak na przykład wadliwe chłodzenie procesora, które prowadzi do jego przegrzewania. W tym wypadku Twój komputer automatycznie włączy BSOD aby uratować sprzęt przed poważnymi usterkami. Czasami źródłem błędów są problemy z programami i BIOSem, które zazwyczaj można rozwiązać samemu, ale zdarzają się też problemy sprzętowe jak wadliwy zasilacz lub problemy z napięciem RAMu i nie obejdzie się wtedy bez gwarancji lub wymiany sprzętu na nowy.

Identyfikacja kodu błędu systemu

W dawnych czasach trzeba było ręcznie zanotować kod błędu, który wyświetlał się na ekranie. Wraz z czasem Microsoft załączył dodatkowe informacje na niebieskiej stronie, co miało prowadzić do szybszego odnalezienia przyczyny. Styl BSOD zmienił się nieco po wprowadzeniu na rynek Windowsa 8 i 10, gdzie zamiast ciemno niebieskiego ekranu pojawia się buźka i wiadomość, że system Windows próbuje naprawić problem. W najnowszych odsłonach Windowsa 10 na stronie pojawia się też kod QR, który można zeskanować smartfonem, żeby przenieść się na stronę pomocy Microsoft dla tego błędu. Jeśli akurat nie masz nic do pisania lub smartfona pod ręką to nic się nie martw, wszystkie szczegóły są też zapisane w systemie i można je sprawdzić uruchamiając narzędzie Podgląd zdarzeń.

Najczęstsze kody błędu BSOD

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kody błędu wraz z najczęstszymi winowajcami. Pamiętaj, że każdy system jest inny i niezależnie jak bardzo 2 komputery mogą być podobne, zawsze są różnice w oprogramowaniu, sterownikach lub sprzęcie.

STOP Error 0x00000001 – sterowniki są najczęściej winne w tym przypadku, jednak dużo bardziej problematyczne są błędy rejestru, gdzie system Windows ma problem z własnymi plikami. Najpierw sprawdź sterowniki a jeśli to nie pomoże to uruchom naprawę systemu z partycji Recovery lub z płyty

STOP Error 0x00000005 – uszkodzone lub niepoprawnie zainstalowane sterowniki. Ponowna instalacja sterowników powinna rozwiązać ten problem (nawet jeśli są najnowsze). Czasami wywoływany przez antywirusy i firewalle – to też warto sprawdzić.

STOP Error 0x0000000A / STOP Error 0x000000D1 – te dwa błędy są najbardziej irytujące z całej puli ponieważ może je wywołać mnóstwo rzeczy takich jak: stare lub nieodpowiednie sterowniki, usługa systemu Windows, złe napięcia pamięci RAM czy nawet stary BIOS. Podgląd zdarzeń będzie tu niezastąpiony w poszukiwaniu szczegółów.

STOP Error 0x0000007E – winowajców jest kilku, głównymi są programy antywirusowe, wirusy, spyware i malware, które powodują problemy w rejestrze. W bardziej ekstremalnych przypadkach ten BSOD mogą wywoływać uszkodzone pliki systemu, więc narzędzie CHKDSK będzie tutaj przydatne. Dodatkowo jeśli ostatnio zmieniałeś okablowanie w komputerze lub aktualizowałeś BIOS sprawdź priorytet uruchamiania (boot priority).

STOP Error 0x00000023 / STOP Error 0x00000024 – te dwa błędy odnoszą się do pamięci, zarówno dysku twardego jak i pamięci RAM. Uszkodzony dysk lub niewystarczającą ilość pamięci do obsługi wszystkich procesów to główne problemy w tym wypadku.

STOP Error 0x0000000A / STOP Error 0x000000D1 / STOP Error 0x0000009C / STOP Error 0x0000001A / STOP Error 0x0000002E / STOP Error 0x00000050 / STOP Error 0x0000007F / STOP Error 0x00000101 / STOP Error 0x0000001E / STOP Error 0x0000003B / STOP Error 0x0000003D – ostatecznie dla osób, które podkręcają swój sprzęt jest cała lista błędów, które mogą być wywołane przez: zbyt niskie napięcie RAMu, nieodpowiednie napięcie CPU i inne. Oczywiście te błędu mogą się też pojawić u osób, które komputerów nie podkręcają, ale głównymi sprawcami tych BSOD jest podkręcanie.